Radziwiłł: W Warszawie wolnych 200 łóżek covidowych i 20 respiratorów

Radziwiłł: W Warszawie wolnych 200 łóżek covidowych i 20 respiratorów
Fot. Krystian Maj / KPRM

Sytuacja jest pod kontrolą, chociaż nadal bardzo trudna. Wczoraj na Mazowszu nie było wzrostu obłożenia łóżek – powiedział w czwartek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Poinformował przy tym, że w Warszawie wolnych jest 200 łóżek dla pacjentów z koronawirusem i 20 respiratorowych.

W rozmowie w Polsat News wojewoda proszony o ocenę sytuacji na Mazowszu powiedział, że „jest trochę lepiej, chociaż sytuacja jest bardzo trudna”. Przekazał, że na Mazowszu hospitalizowanych jest obecnie prawie 4,7 tys. osób.

Radziwiłł powiedział, że w szpitalach na Mazowszu do walki z koronawirusem łóżek wyznaczonych jest 5,5 tys. Dodał, że wolnych łóżek, na które trafiają pacjenci chorzy na COVID-19 jest ok. 350 i 30 respiratorów. Z kolei w szpitalach tymczasowych w regionie wolnych jest obecnie 100 łóżek wolnych i 11 respiratorów.

Jak zaznaczył, w samej Warszawie wolnych jest 200 łóżek i 20 respiratorowych. – Sytuacja jest pod kontrolą (…) Wczoraj nie mieliśmy wzrostu obłożenia łóżek na Mazowszu. Po raz pierwszy od wielu tygodni nawet o jedno łóżko mniej było zajęte przez pacjentów covidowych niż poprzedniego dnia i o cztery łóżka mniej respiratorowe – wskazał Radziwiłł.

Jego zdaniem, jest jeszcze za wcześnie, by mówić o przełamaniu. – Ale zwracam uwagę, że jeszcze 10 dni temu ten przyrost, którego wczoraj nie było, był na poziomie 240 łóżek jednego dnia – dodał wojewoda.

Podkreślił przy tym, że sytuacja nadal jest bardzo trudna. Przyznał jednak, że nie stoimy w miejscy, tylko jesteśmy dwa kroki przed pandemią. – Pandemia od kilku tygodni wyraźnie faluje, zwiększa się liczba zarówno zakażonych i wymagających hospitalizacji, ale my nieustannie zwiększamy liczbę łóżek i zwiększamy nasze przygotowanie – zaznaczył.

– Nie zdarzyło się jeszcze w ciągu całej tej pandemii, żeby doszło do takiej sytuacji, w której odmówilibyśmy pomocy człowiekowi, który tego potrzebuje. Ci ludzie znajdują te miejsca – wskazał.

Dodał, że nie powinny jednak też dziwić sytuacje, w których miejsce covidowe znajdują się wiele kilometrów od miejsca zamieszkania pacjenta. Przekazał też, że Mazowsze być może będzie przyjmowało pacjentów z innych województw.

W środę resort zdrowia podał, że w szpitalach przebywa 31 311 chorych na COVID-19, czyli o 240 więcej niż dzień wcześniej. Zajęte były też 3093 łóżka respiratorowe, o 39 więcej niż we wtorek. Jak zaznaczyło MZ, dla pacjentów z COVID-19 przygotowano w środę 40 851 łóżek i 3 961 respiratorów. Wolnych pozostaje ponad 9,5 tys. łóżek i 868 respiratorów. (PAP)

Mateusz Mikowski
Print Friendly, PDF & Email