Radom: Powstanie nowy dom usamodzielnienia dla dzieci

Radom: Powstanie nowy dom usamodzielnienia dla dzieci
Fot. Pixabay

Nowy dom usamodzielnienia dla dzieci powstanie przy ulicy Różanej. W 2021 roku miasto kupiło budynek, a teraz rozpoczyna się jego adaptacja.

W domu przy ul. Różanej będzie funkcjonowała placówka opiekuńczo-wychowawcza dla czternaściorga dzieci w wieku od 10. roku życia.

To odpowiedź na rosnącą liczbę dzieci, które z powodu skomplikowanej sytuacji rodzinnej nie mogą wychowywać się w swoim naturalnym środowisku. – Mam nadzieję, że będzie to miejsce, w którym dzieci będą się dobrze czuły. Chcemy stworzyć dla nich warunki jak najbardziej zbliżone do warunków domowych, by miały zapewnione bezpieczeństwo i możliwość rozwoju. Nad tym, tu na miejscu, będą czuwali wykwalifikowani wychowawcy – mówi wiceprezydent Marta Michalska – Wilk.

Przetarg na wykonanie prac remontowych i adaptacyjnych budynku przy ul. Różanej jest już rozstrzygnięty. Rozpoczną się one w najbliższych dniach. Zgodnie z projektem powstaną dwu- i trzyosobowe pokoje, jadalnia, kuchnia, pokój dziecinny i świetlica. Pod okiem wychowawców dzieci będą się tu uczyły czynności dnia codziennego i w ten sposób przygotowywały się do wejścia w dorosłe życie. Do usamodzielnienia zacznie funkcjonować prawdopodobnie pod koniec roku.

– Oprócz dużych infrastrukturalnych inwestycji, konsekwentnie realizujemy także politykę społeczną, która wymaga od nas delikatności i wrażliwości. Od szeregu lat staramy się wspierać rozwój placówek opiekuńczo-wychowawczych. Mamy bowiem świadomość, że różne skomplikowane sytuacje życiowe powodują, że nie wszystkie dzieci mogą wychowywać się w swoim naturalnym środowisku. Dlatego bardzo się cieszę, że projekt, który rozpoczęliśmy pod koniec 2021 roku zaczyna się materializować – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Będzie to trzecia tego typu placówka w Radomiu.

Podobne funkcjonują przy ul. Rwańskiej i Wydmowej. Działa także Słoneczny Dom” przy ul. Dzierzkowskiej.

Pieczę zastępczą sprawują również placówki rodzinne i rodziny zastępcze. W sumie wychowuje się w nich około 360 dzieci.

UM Radom
Print Friendly, PDF & Email