Rada Krakowskich Seniorów szyje maseczki

Rada Krakowskich Seniorów szyje maseczki
Fot. Rada Krakowskich Seniorów

Krakowscy seniorzy w czasie epidemii postanowili nie pozostawać bezczynni. Przy zachowaniu wymaganych ograniczeń włączają się do akcji niesienia bezinteresownej pomocy zainicjowanej przez Radę Krakowskich Seniorów. Wymiernym efektem akcji jest już ponad 10 tysięcy maseczek bawełnianych, które wykonali w swych domach członkowie i seniorzy współpracujący z RKS.

Krakowscy seniorzy rozpoczęli szycie maseczek już od 20 marca. Szyją je członkinie i członkowie RKS, a także – współpracujące z radą – stowarzyszenia i grupy seniorów z całego Krakowa. W trwającej już ponad miesiąc akcji szycia maseczek bierze udział 63 seniorów, a osiem osób przygotowuje wykroje i wszystkie składniki do produkcji.

Najbardziej aktywne grupy to seniorki skupione wokół klubu „Karino” z Chałupek w Nowej Hucie, stowarzyszenia „Radosny Senior” z Ruczaju, terapeuci i seniorzy z domów i klubów seniora Miejskiego Dziennego DPS w Krakowie oraz członkinie i członkowie czterech Centrów Aktywności Seniora (os. Ruczaj, Wola Justowska, os. Widok i os. Azory), a także pracownicy Opery Krakowskiej.

Wymiernym efektem akcji jest uszycie 10 060 maseczek bawełnianych wielokrotnego użytku. Zanim trafią do odbiorców maseczki są prasowane pod parą i przed zapakowaniem poddawane ozonowaniu w komorze dekontaminacyjnej.

Gotowe maseczki w liczbie 8 590 sztuk zostały już przekazane do instytucji profesjonalnie zajmujących się pomocą i ochroną zdrowia. Miejski Szpital Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie oraz 5. Szpital Wojskowy w Krakowie były odbiorcami największych partii maseczek, każdy ze szpitali otrzymał 2 100 sztuk, maseczki trafiły także między innymi do domów pomocy społecznej, ośrodka kwarantanny, Polskiego Czerwonego Krzyża, Przychodni Wad Słuchu Polskiego Związku Głuchych, krakowskiego oddziału Banku Żywności, krakowskiego MOPS-u i DPS-ów, zostały też przekazane strażakom.

– Niektóre koleżanki zasiadły do maszyn do szycia po kilkudziesięciu latach. Angażuje się wiele osób. Ponad 27 000 wykrojów bezpłatnie wykonała krawcowa w wieku emerytalnym, a młodzi pracownicy Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej tną gumki, druciki, przygotowują zestawy. Kupują też półprodukty do szycia maseczek, w obecnych warunkach wydobywając je niemal spod ziemi – mówi Antoni Wiatr, przewodniczący Rady Krakowskich Seniorów.

Członkowie Rady i współpracujący z nimi seniorzy przygotowują kolejne 1,7 tysiąca masek. Pokazują, jak niezależnie od wieku oraz przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa można włączyć się w walkę z koronawirusem i pomagać innym.

– Pragniemy podziękować wszystkim koleżankom i kolegom szyjącym maseczki za natychmiastowy odzew na propozycję szycia, tym bardziej że jesteśmy grupą wiekową podlegającą ochronie przed obecnym zagrożeniem i osoby szyjące maski są tego świadome. Dziękuję za wielkie oddanie, zapał i chęć pomocy, która może uratować zdrowie i życie innych – podkreśla Antoni Wiatr.

Akcję szycia maseczek wspierają Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, osoby fizyczne i firmy za pośrednictwem Stowarzyszenia „Radosny Senior”, Stowarzyszenie Pomocy Ludziom Starszym i Niepełnosprawnym im. Jana Pawła II oraz pracownicy Instytutu Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Źródło: UM Kraków
Fot. Rada Krakowskich Seniorów
Print Friendly, PDF & Email