PSSE przypomina o skutkach palenia papierosów i e-papierosów

PSSE przypomina o skutkach palenia papierosów i e-papierosów
Fot. pixabay.com

Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe (przede wszystkim rak płuc) i choroby układu oddechowego, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (objawia się bolesnym kaszlem i trudnościami w oddychaniu), astma czy gruźlica, jednakże wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest ono również jedną z głównych przyczyn chorób serca i udaru mózgu w Polsce.

W przypadku osób palących prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową i udar mózgu jest nawet czterokrotnie wyższe niż wśród niepalących, a u dorosłych narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego ryzyko zachorowania wzrasta o 25-30%. Dlatego należy pamiętać, że konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę palącą, ale również jej bliskich, zwłaszcza dzieci. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

Należy również wspomnieć o popularnych ostatnio elektronicznych papierosach. Analiza stężenia zanieczyszczeń w wytwarzanej parze z e-papierosa wskazuje na zawartość w nim szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, ale są to jednak znacząco niższe wartości niż przy papierosach tradycyjnych. Badania naukowe wykazują również, że e-papierosy emitują znaczącą ilość nikotyny, na którą narażony jest bierny palacz.

Zaprzestanie palenia wiąże się z wieloma korzyściami:

  • w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi,
  • w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu,
  • w ciągu 2-12 tygodni poprawia się praca płuc i krążenie,
  • rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących,
  • w okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących,

Jednym z zadań Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu jest stworzenie środowiska wolnego od dymu tytoniowego oraz podniesienie świadomości społeczeństwa na temat ryzyka związanego z paleniem papierosów i biernego wdychania dymu tytoniowego. Działaniami PSSE w Elblągu na rzecz walki z papierosami są coroczne akcje zdrowotne tj. „Światowy Dzień Bez Tytoniu” (31 maja) oraz „Światowy Dzień Rzucania Palenia” (trzeci czwartek listopada).

Fot. PSSE Elbląg

W tym roku z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu, we współpracy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, zorganizowano konkurs plastyczny „Młodość Wolna Od Tytoniu”, dla uczniów szkół podstawowych z Elbląga i powiatu elbląskiego. Jego celem było zachęcenie uczniów do promowania zdrowego stylu życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Nagrodzone i wyróżnione prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w CSE „Światowid” w Elblągu.

W ramach akcji „Światowy Dzień Rzucania Palenia” PSSE w Elblągu co roku organizuje Punkt Promocji Zdrowia, w którym prowadzony jest pomiar ciśnienia tętniczego, rozdawnictwo ulotek edukacyjnych oraz udzielane są porady zdrowotne.

Fot. pixabay.com
Informacja nadesłana / PSSE Elbląg
Print Friendly, PDF & Email