Dostęp do danych zdrowotnych z każdego miejsca w Europie to przyszłość e-zdrowia w UE. O tym, jak lepiej dbać o pacjentów dzięki cyfrowym rozwiązaniom, rozmawiali w poniedziałek 12 maja 2025 r. unijni eksperci. W spotkaniu wzięła udział wiceminister Katarzyna Kacperczyk.
Przedstawiciele instytucji europejskich, eksperci z sektora ochrony zdrowia, reprezentanci organizacji pacjentów i liderzy branży zgromadzeni na konferencji „Rozwój transgranicznych usług e-zdrowia z perspektywy obywatela UE” w centrum rozmów postawili pacjenta – jego prawa, potrzeby i bezpieczeństwo.
– Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia (EPDZ) to transgraniczna inicjatywa, która jest przede wszystkim zorientowana na pacjenta. Musimy wspólnie zbudować spójną architekturę dla pierwotnego i wtórnego wykorzystania danych zdrowotnych – tak, by służyły pacjentom, wzmacniały pozycję obywateli i zapewniały bezpieczne, efektywne zarządzanie informacją – powiedziała wiceminister Katarzyna Kacperczyk, otwierając spotkanie. – Wdrażanie EPDZ i rozwój transgranicznych usług zdrowotnych to nie przyszłość – to dzieje się tu i teraz. To ogromna zmiana. Dziś rozmawiamy o tym, jak wpłynie na pacjentów w całej Europie.
Główne tematy spotkania
- MojeZdrowie@UE (MyHealth@EU) – jak dziś wygląda współpraca krajów #UE w zakresie e-zdrowia, jakie usługi są już dostępne dla pacjentów i jak je rozwijać.
- Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia (EPDZ, ang. EHDS – European Health Data Space) – przełomowy projekt, który pozwoli pacjentom bezpiecznie korzystać z elektronicznej dokumentacji medycznej w każdym państwie #UE i da im pełną kontrolę nad danymi.
EPDZ to też wtórne wykorzystanie danych – odpowiednio zanonimizowane będą mogły posłużyć do badań naukowych i przygotowywania skutecznych strategii zdrowotnych w UE.
- Cyberbezpieczeństwo – bez zaufania nie ma e-zdrowia. Ochrona danych to warunek skutecznej opieki.
Polska prezydencja w Radzie UE
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.
Więcej informacji przeczytasz na stronie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej