Przyszła jesień, uważaj na drodze

Przyszła jesień, uważaj na drodze
Fot. pixabay.com

„Warunki na drogach są coraz trudniejsze” – alarmują policjanci. Jesień to nie tylko piękne, kolorowe lasy, ale także śliska nawierzchnia, ciemne popołudnia i gorsza widoczność, dlatego mundurowi przypominają o podstawowych czynnościach, które mogą uratować nas przed stłuczką czy wypadkiem. Warto mieć je na uwadze jeszcze zanim niektórzy z nas wyjadą z rodziną, aby odwiedzić groby bliskich.

W naszej szerokości geograficznej o tej porze roku pogoda nie jest łaskawa nie tylko dla kierowców, ale też dla pieszych i rowerzystów. Coraz krótsze dni, częste opady deszczu, spadające liście czy nawet miejscowe przymrozki sprawiają, że jesienne podróże po drogach wymagają od wszystkich szczególnej uwagi.

Koncentracja to jedno, ale trzeba też wiedzieć, jak dokładnie przygotować się do zmiennych warunków i o czym warto pomyśleć, zanim rozpoczniemy dalszą podróż np. w celu odwiedzenia grobów swoich bliskich, co czeka nas już w najbliższym tygodniu.

Zadbaj o odblaski i uruchom wyobraźnię

O to, żeby przygotować pieszych, rowerzystów i kierowców na poruszanie się w innych warunkach dbają funkcjonariusze policji. Mundurowi w swoich ostatnich oficjalnych komunikatach zwracają uwagę na najważniejsze zagrożenia na drodze i podstawowe czynności, które podniosą nasze bezpieczeństwo.

Jak zawsze podstawą dla każdego pieszego, który wychodzi z domu podczas jesieni czy zimy powinno być zadbanie o bycie widocznym. Najprostsza i najskuteczniejsza metoda to odblaski.

– Ważne jest, żeby każdy z pieszych uczestników ruchu drogowego był dobrze widoczny. Dlatego pamiętajmy o używaniu odblasków zawsze, gdy poruszamy się po drogach. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy – apeluje asp. Jolanta Grunert, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Przypomnijmy, że noszenie elementów odblaskowych to ustawowy obowiązek poza obszarem zabudowanym, co wynika z art. 11 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Muszą być one używane w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, a obowiązek dotyczy także osób prowadzących poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Stosowanie się do tej reguły także w terenie zabudowanym tylko pomoże nam w bezpiecznym dotarciu do celu.

Warto przypomnieć, że o skuteczności tej metody policjanci uczą już najmłodszych – w końcu to oni regularnie, niemal każdego dnia w okresie jesienno-zimowym przemieszczają się w drodze do i ze szkoły czy przedszkola. Jeszcze w październiku gdyńska policja przeprowadziła akcję „Świeć przykładem”, edukując dzieci w lokalnych przedszkolach na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wręczając najmłodszym odblaski.

W całym kraju regularnie natomiast są przeprowadzane akcje „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – policjanci wówczas nie tylko dokonują pomiarów prędkości na przejściach dla pieszych, ale wypatrują także pieszych, którzy nie stosują się do sygnalizacji świetlnej czy przechodzą w miejscach zabronionych. To pozorna oszczędność czasu, która może skończyć się tragicznie.

Szczególna ostrożność za kółkiem

Jeszcze bardziej powinni jesienią uważać sami kierowcy. Warunki drogowe są coraz trudniejsze – coraz szybciej się ściemnia, a spadające temperatury i częste opady deszczu mogą spowodować, że na ulicach zrobi się ślisko. Jeżeli dodamy do tego fakt, że sezon na wymianę opon na zimowe tak naprawdę dopiero się rozpoczyna, otrzymujemy duże ryzyko poślizgu nawet przy zachowaniu przepisowej prędkości.

– Pamiętajmy, że nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego należy zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania, ponieważ nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych – podkreśla asp. Jolanta Grunert.

Policja zwraca uwagę na wydłużającą się jesienią się drogę hamowania. Wyprzedzanie, wymijanie czy nawet samo wchodzenie w zakręt w takich warunkach staje się dużo bardziej niebezpieczne. Mundurowi radzą, aby śledzenie znaków pod kątem dopuszczalnej prędkości zastąpić częściowo zdrowym rozsądkiem i zwolnić w każdej sytuacji, w której nie jesteśmy absolutnie pewni przyczepności auta.

Zadbajmy też o samochody pod kątem sprawności technicznej, wymieniając np. filtry, które mógł latem zatkać kurz i pył. Unikniemy w ten sposób parujących od wewnątrz szyb, które drastycznie ograniczają widoczność i utrudniają jazdę. Pomóc może też sprawdzenie funkcjonowania układu ogrzewania i piór wycieraczek.

Ustaw światła za darmo – także w Gdyni

Zanim na dobre przyzwyczaimy się do regularnej jazdy w ciemnościach, warto też sprawdzić ustawienie świateł. Policja w drugiej połowie października rozpoczęła ogólnopolską kampanię „Twoje światła – Nasze Bezpieczeństwo”, która ma zwrócić uwagę kierowców na rolę poprawnie ustawionego oświetlenia – czyli takiego, które zapewni dobrą widoczność, ale jednocześnie nie oślepi pieszych ani innych kierowców. Mundurowi aż do połowy grudnia zajmą się zintensyfikowanymi kontrolami drogowymi w zakresie oświetlenia pojazdów i uświadamianiem kierujących.

Jak zatem dobrze ustawić samochodowe światła? Składa się na to kilka czynników, w tym właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia, odpowiednie natężenie i sprawne żarówki oraz czystość samych lamp.

W tym mogą pomóc eksperci. W ramach policyjnej akcji wyznaczono kilka terminów, w których kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdów na stacjach kontroli pojazdów. Łącznie to 74 stacje na samym Pomorzu, w tym dwie Stacje Kontroli Pojazdów Europak w Gdyni (przy ul. Wielkopolskiej 393 i ul. płk. S. Dąbka 220). Pozostałe terminy bezpłatnych kontroli to kolejno 6 listopada, 20 listopada i 4 grudnia.

Plakat policyjnej akcji „Twoje światła – Nasze Bezpieczeństwo”, mat. prasowe KMP w Gdyni
Print Friendly, PDF & Email