18 maja br. w samo południe w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowane zostanie Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia w Elblągu. Tego dnia nastąpi również wręczenie nagród laureatom konkursu „AK80 – Największa Podziemna Armia Europy”.
W ramach wydarzenia zaplanowano wykład dra Pawła P. Warota, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, pt. „Wyjątkowość polskich dziejów” oraz koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru Cantata.
Tego dnia nastąpi również wręczenie nagród w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku (ŚZŻAK) oraz 4. Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej (4W-MBOT).
Na konkurs wpłynęło blisko 300 prac, udział wzięły dzieci i młodzież z placówek przedszkolnych i szkół z całej Polski.
Poniżej przedstawiamy listę laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Przedszkola:
1. Tymon Jabłoński – Przedszkole nr 5 w Elblągu
2. Olga Papieska – Niepubliczne Przedszkole w Bydgoszczy
3. Maria Jahromi-Kloss – Niepubliczne Przedszkole w Bydgoszczy
Wyróżnienia:
1. Bernadeta Ekes – Przedszkole nr 3 w Elblągu
2. Emilka Milewska – Przedszkole nr 3 w Elblągu
3. Maja Duks – Przedszkole nr 3 w Elblągu
4. Mateusz Burek – Przedszkole nr 8 w Elblag
5. Oliwier Walkiewicz – Przedszkole nr 4 w Braniewie
6. Helena Wiśniewska – Przedszkole francusko-polskie przy Szkole Podstawowej nr 13 w Gdyni
Klasy 1-3:
1. Antoni Będlin – Szkoła Podstawowa w Kikole
2. Pola Stanicka – Szkoła Podstawowa nr 5 w Braniewie
3. Otylia Opuszyńska – Szkoła Podstawowa w Kikole
Wyróżnienia:
1. Stanisław Jabłoński – Szkoła Podstawowa w Mrągowie
2. Marysia Wąs – Szkoła Podstawowa w Lublinie
3. Wiktoria Ścieńska – Szkoła Podstawowa w Tarnowie
4. Nina Burnby-Crouch – Szkoła Podstawowa nr 2 w Milanówku
5. Zuzanna Zych – Szkoła Podstawowa nr 16 w Elblągu
Klasy 4 -6:
1. Julia Szczepańska – Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu
2. Aleks Kopciński – Szkoła Podstawowa w Łasinie
3. Gabriel Byczkowski – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach
Wyróżnienia:
1. Julia Dejneka – Szkoła Podstawowa nr 6 w Białej Podlasce
2. Hanna Wachniewska – Szkoła Podstawowa w Elblągu
3. Aleksandra Górzyńska – Szkoła Podstawowa w Kikole
4. Bartosz Kościuk – Szkoła Podstawowa nr 5 w Lublinie
5. Lena Gruszka – Szkoła Podstawowa we Wrześciu
6. Laura Żyłka – Szkoła Podstawowa w Szyldaku (k. Ostródy)
7. Wiktoria Żelazna – Szkoła Podstawowa w Malborku
Klasy 7 – 8:
1. Igor Biskup – Szkoła Podstawowa w Gowinie
2. Karol Chmielewski – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wych. nr 2 w Elblągu
3. Julianna Pavanello – Szkoła Podstawowa nr 2 w Gnieźnie
Wyróżnienia:
1. Szymon Górski
Szkoły Ponadpodstawowe:
1. Gabriel Rambaldi – CXXV LO. im Waldemara Milewicza w Warszawie
2. Aleksandra Kowalewska – Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie
Jędrzej Ostrowski – Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie
3. Mateusz Fila – Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
Bartosz Kołodziejczyk – Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
Malwina Brągoszewska – 4 Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
Wyróżnienia:
1. Mateusz Domurad – 1 LO Feniks w Gdańsk
2. Aleksander Dalka – Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie
3. Nikola Gniewkowska – Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie
4. Kinga Recław Liceum Ogólnokształcące im. Derdowskiego, Kartuzy