PRZYnitka na rzecz „Save the Children”

Fot. Mateusz Misztal

Nad projektem pracowali kilka miesięcy. W środę nadszedł jego kulminacyjny moment. Czworo uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii” postanowiło uszyć maskotki – dochód z ich sprzedaży trafi do krajów, w których dostęp do edukacji jest ograniczony lub nie ma go wcale.

Julia Cimofiej, Dionizy Bednarczyk, Karolina Mazuryk i Dominika Duliniec kilka miesięcy temu założyli grupę „PRZYnitka”.

– Pomysł pojawił się w sierpniu 2022 roku. Na naszej grupie na Facebooku ktoś spytał: „może byśmy coś poszyli – tak dla zabawy”, a ja już z tyłu głowy miałam tę olimpiadę „Zwolnieni z teorii” i tak sobie pomyślałam, że to świetny pomysł, żeby połączyć obie rzeczy: i szycie i olimpiadę „Zwolnieni z teorii”. Napisałam więc na naszej grupie i zapytałam: „Ej, a może otworzymy szwalnię u nas w szkole”. Był u nas kiedyś kierunek krawiecki. Nasza grupa to podłapała najbardziej i potem małymi kroczkami budowaliśmy to nasze przedsięwzięcie – mówiła nam pod koniec stycznia Julia Cimofiej, lider zespołu „PRZYnitka”.

Materiały pozyskali od trzech firm z różnych stron Polski. Na maszynę do szycia uzbierali podczas kiermaszu ciast, a drugą pożyczyli od jednej z nauczycielek. Efekt końcowy? Uszyto 85 pluszaków, które w środę (1 marca) sprzedawano podczas kiermaszu. Był też akcent kulinarny, bo słodkościami uraczyły uczennice ZSG, które przygotowały ciasta.

– Ten kiermasz jest finałem naszego projektu. Dziś zbieramy pieniądze, które przeznaczymy na rzecz fundacji „Save the Children” – mówi Julia Cimofiej. – Najtrudniejszy był chyba ten moment, gdy musieliśmy maskotki zszywać ręcznie, bo jednak na maszynie idzie to łatwiej i szybciej. Dużo palców ucierpiało w procesie ich tworzenia. Szycie pluszaków trwało dwa miesiące, a cały projekt od września minionego roku – dodaje.

Podczas dzisiejszej pluszakowej akcji zebrano ponad 4 500 zł. Jak zaznaczają jej organizatorzy, nie jest to pełna kwota, bo nie zliczono jeszcze pieniędzy m.in. z prowadzonego równolegle kiermaszu ciast.

Print Friendly, PDF & Email