Prześlij wspomnienie o powojennym Elblągu

Prześlij wspomnienie o powojennym Elblągu
Fot. nadesłane

Spisz albo nagraj relacje dziadków lub rodziców i dostarcz je do CSE „Światowid”. Najciekawsze ze wspomnień trafią do przygotowywanego właśnie przewodnika miejskiego. Twórcy publikacji najbardziej czekają na opowieści z perspektywy miejsc czy ulic w Elblągu, przy których po II wojnie światowej osiedlali się pierwsi nowi mieszkańcy miasta.

Miejski przewodnik ukaże się w listopadzie br. Zostanie wydany w formie ebooka. Złożą się na niego historie o miejscach w Elblągu, które zazwyczaj nie trafiają do przewodników.

– Chodzi o ulice czy dzielnice, które z „tylko” miejsc do przetrwania, stawały się „aż” miejscem w którym zaczynała kształtować się nowa tożsamość – wyjaśnia Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”. – Zdarza się, że w mieszkaniach wybranych na chwilę, mieszka już czwarte pokolenie.

Publikacja elektronicznej książki będzie kolejnym działaniem Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, które ma na celu zebranie, utrwalenie i upowszechniane pamięci o Elblągu w pierwszych latach po II wojnie światowej. Równolegle CSE „Światowid” pracuje nad krótkometrażowym filmem dokumentalnym.

Wymienione zadania są realizowane w ramach projektu pn. „Nasze tutaj”, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Teksty lub pliki dźwiękowe ze wspomnieniami można wysyłać do dnia 12 sierpnia br. na adres mailowy: karolina.sluz@swiatowid.elblag.pl lub dostarczyć do siedziby CSE „Światowid” w Elblągu,
Pl. Kazimierza Jagiellończyka 1, pokój 38a. Więcej informacji pod numerem telefonu 55 611 20 59.

Print Friendly, PDF & Email