Przemoc domowa? Poznań oferuje schronienie

Przemoc domowa? Poznań oferuje schronienie
Fot. Pixabay

Miasto Poznań przygotowało schronienie na czas epidemii dla wszystkich osób, które doznały przemocy lub czują się zagrożone. W odpowiednio przygotowanym i zaopatrzonym w środki ochrony osobistej miejscu można znaleźć bezpieczny nocleg oraz kompleksową i fachową pomoc w kryzysie.

Wszystkie osoby, które czują się zagrożone, doznały przemocy lub są w kryzysie i muszą opuścić swoje miejsce zamieszkania, od poniedziałku mogą znaleźć pomoc. Wsparcia udzielać będą specjaliści posiadający wieloletnie doświadczenie i fachową wiedzę w zakresie rozwiązywania problemów wynikających z przemocy i krzywdzenia.

W przeznaczonym do tego celu budynku przygotowano w pełni wyposażone pokoje wraz z możliwością skorzystania z wyżywienia. Budynek jest zaopatrzony w środki ochrony indywidualnej oraz płyny do dezynfekcji pomieszczeń, pościeli i rąk.

– Takie miejsce jest niezwykle potrzebne zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy osoby dotknięte przemocą domową często nie mogą uciec od swoich prześladowców – podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Dzięki realizacji projektu otrzymają niezbędną pomoc niezależnie od pory dnia i godziny.

Jak szukać pomocy?

Aby uzyskać pomoc, wystarczy zadzwonić do Punktu Interwencji Kryzysowej (PIK) – telefon działa przez całą dobę: 61835 48 65, 61 835 48 66, lub wysłać SMS pod numer 516 183 943. Można też wysłać mail na adres: pik@m.poznan.pl lub zgłosić się osobiście (Poznań, ul. Niedziałkowskiego 30).

Przy każdym telefonie, SMS-ie rozmowie lub mailu, pracownik Punktu Interwencji Kryzysowej oceni sytuację, zdefiniuje zagrożenie i udzieli wsparcia psychologicznego oraz wskaże adres miejsca schronienia.

Projekt na zlecenie Miasta Poznania realizuje Fundacja „Dziecko w Centrum”. To ona zatrudnia specjalistów do spraw wsparcia w kryzysie, którzy przez całą dobę będą pod telefonem, by nieść pomoc. Gdy tylko będzie taka potrzeba, specjalista przyjedzie do miejsca schronienia, by zaopiekować się osobą, która tam trafiła. Jeśli trzeba będzie zawiadomić policję, prokuraturę lub inne służby – zrobi to, udzielając każdego potrzebnego wsparcia. Jeśli będzie to konieczne, pojedzie również do szpitala z osobą poszkodowaną. Specjalista ustali też plan wsparcia dla osoby krzywdzonej, pomoże w uruchomieniu procedury „Niebieskiej Karty”.

W realizację programu zaangażowane są również: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej, komenda miejska policji, straż miejska, Wydział Oświaty UMP – ich pracownicy zapewnią osobom krzywdzonym bezpieczeństwo oraz kompleksową opiekę i wsparcie. Pilotaż koordynuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Źródło: UM Poznań
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email