Przedstawiciel UWM w zespole monitorującym program wyrównywania szans

Przedstawiciel UWM w zespole monitorującym program wyrównywania szans
Fot. uwm.edu.pl

W zespole koordynującym działania dotyczące wyrównywania szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy na Warmii i Mazurach znalazł się Mateusz Dampc, rzecznik ds. równości szans Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Wojewódzki program wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu oraz pomocy w realizacji zadań na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2026 funkcjonuje od marca. Jest to wynik współpracy samorządu województwa z wieloma partnerami społecznymi. Decyzją marszałka w skład zespołu monitorującego realizację programu wszedł Mateusz Dampc, rzecznik ds. równości szans na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

– Chciałbym, aby współpraca pomiędzy uczelnią a innymi organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami, które funkcjonują na terenie naszego województwa zacieśniła się. Zależy mi również na zintensyfikowaniu działań na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych osób z niepełnosprawnościami, gdyż edukacja ma kluczowe znaczenie dla rozwoju świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa demokratycznego. Będziemy wspólnie wypracowywać takie rozwiązania, które zapewnią równe szanse każdemu człowiekowi w dostępie do edukacji wysokiej jakości oraz zmniejszą istniejące nierówności poprzez eliminowanie dyskryminujących praw, polityk i praktyk. Zamierzam też promować odpowiednią legislację, politykę i działania w tej dziedzinie – deklaruje Mateusz Dampc.

Głównym założeniem programu jest tworzenie warunków do samodzielnego i niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami, jako pełnoprawnych członków społeczności regionu, z uwzględnieniem ich indywidualnych możliwości i potrzeb. Jako cel strategiczny określono umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami korzystania w pełni, na równych prawach z innymi obywatelami z przysługujących im praw i ich uczestniczenie w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym.

Jak podkreśla uniwersytecki rzecznik ds. równości szans, program będzie systematycznie monitorowany, co umożliwi bieżącą analizę realizacji zadań i osiąganych efektów. Opracowywane będą również raporty przedstawiające stan wdrażania przyjętych założeń.

– Program finansowany będzie z różnych źródeł, m.in. środki będą pochodzić z budżetów samorządów: województwa, powiatów i gmin; Europejskiego Funduszu Społecznego; Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dołożą się również policja, kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W każdym bądź razie będą to bardzo duże nakłady finansowe – informuje M. Dampc.

Mateusz Dampc pełni funkcję uniwersyteckiego rzecznika ds. równości szans od ponad roku.

Źródło: uwm.edu.pl
Print Friendly, PDF & Email