Projekt ustawy „Aktywny rodzic” przyjęty przez Sejm

Projekt ustawy „Aktywny rodzic” przyjęty przez Sejm
Fot. Pixabay

W środę (15 maja) Sejm przyjął projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka. Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

Jak wskazuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, celem programu „Aktywny Rodzic: jest z jednej strony aktywizacja zawodowa rodziców – szczególnie młodych mam, a z drugiej zwiększenie dostępności miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 i podnoszenie jakości świadczonych usług.

– Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę, każdy rodzic małego dziecka w Polsce zasługuje na wsparcie w tym, żeby taką opiekę nad maluchem zapewnić. Opiekę babci, cioci, wujka, dziadka, profesjonalną opiekę opiekunki albo opiekę w żłobku czy opiekę rodzicielską. Program Aktywny Rodzic to program opieki nad dziećmi. To także program aktywizacji rodziców na rynku pracy. Taki program, który ma pozwolić mamie po narodzinach dziecka, tacie po okresie urlopu poświęconego na opiekę nad dzieckiem, powrócić do aktywności zawodowej – mówiła w dniu pierwszego czytania ustawy (8 maja) w Sejmie minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ustawa zakłada wprowadzenie trzech nowych świadczeń wspierających rodziców:

  • Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” kierowane jest do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. 1500 zł miesięcznie będzie przysługiwać aktywnym zawodowo rodzicom przez okres 24 miesięcy, gdy dziecko pozostanie pod opieką osoby niebędącej rodzicem. Ustawa daje możliwość, ale nie obowiązek, zawarcia z opiekunem umowy uaktywniającej, która pozwoli na dofinansowanie z budżetu państwa kosztów ubezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego. W przypadku babci lub dziadka będących na emeryturze umożliwi ubieganie się o przeliczenie podstawy składek i otrzymanie wyższego świadczenia emerytalnego.
  • Świadczenie „Aktywnie w żłobku” zastąpi obecnie funkcjonujące dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Świadczenie to będzie kierowane do rodziców dzieci uczęszczających do żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna i będzie przysługiwało w wysokości do 1500 zł miesięcznie.
  • Świadczenie „Aktywnie w domu” zastąpi dotychczas funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Jest to wsparcie finansowe w wysokości 500 zł już na pierwsze dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia dla rodziców, którzy pozostaną nieaktywni zawodowo lub ich dziecko nie uczęszcza do instytucji opieki.

Decyzję o wyborze najbardziej odpowiedniego świadczenia każdorazowo będą podejmować rodzice. Projekt daje możliwość wielokrotnej zmiany świadczeń, czyli rezygnacji z jednej formy wsparcia i przejścia na drugą, z zastrzeżeniem, że w danym miesiącu na dane dziecko rodzic będzie mógł pobierać tylko jedno z wybranych przez siebie świadczeń.

Dofinansowanie opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością będzie wyższe – to 1900 zł w wariantach „aktywnie w żłobku” i „aktywni rodzice w pracy”.

Budżet na ten cel to blisko 9 mld zł.

Źródło: MRPiPS
oprac. red.
Print Friendly, PDF & Email