Programy wsparcia osób niepełnosprawnych

Programy wsparcia osób niepełnosprawnych
Fot. Rafał Sułek

Z początkiem roku uruchomiony został Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jak zaznacza MRPiPS w tym roku finansowanych ma być z niego 10 programów skierowanych do osób niepełnosprawnych.

– Wsparcie społeczne, zawodowe i zdrowotne osób niepełnosprawnych to główne cele przyświecające uruchomionemu z początkiem roku Solidarnościowemu Funduszowi Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W 2019 r. jego budżet wynosi 647 mln zł – informuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

– Środki finansowe przeznaczane na wsparcie osób niepełnosprawnych będą jeszcze rosły, ponieważ w roku 2020 najbogatsi podatnicy zapłacą daninę solidarnościową, która będzie głównym źródłem finansowania Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Wówczas przychody Funduszu osiągną prawie 2 mld zł – informuje minister Elżbieta Rafalska. – Dużo mówi się, że świadczenia przysługujące osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom są za niskie. Rzeczywiście, jeśli spojrzymy wyłącznie na świadczenia pieniężne, to nie są one do końca zadowalające, nie ma możliwości w pełni niezależnego funkcjonowania tylko z takim wsparciem. I chociaż w porównaniu chociażby z rokiem 2015, obserwujemy znaczny wzrost wysokości tych świadczeń, to system wsparcia osób niepełnosprawnych obejmuje dużo więcej obszarów działań – zaznacza szefowa resortu rodziny.

Jak informuje MRPiPS w tym roku z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ma być finansowanych 10 programów.

– Fundusz to filar systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. 31 stycznia br. ogłosiliśmy roczny plan działania w tym zakresie. Znalazły się w nim trzy główne obszary – usługi opiekuńcze, pakiet „Mój dom” oraz „Asystencja” – wylicza minister Elżbieta Rafalska.

Co to oznacza w praktyce? Usługi opiekuńcze to pakiet trzech programów – opieka wytchnieniowa adresowana do opiekunów osób niepełnosprawnych, usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych do 75 r. życia oraz dla dzieci do 16 r. życia, a także opieka nad osobami niepełnosprawnymi (tzw. instrumenty wsparcia).

„Mój dom” to program, którego celem jest zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych dla osób niepełnosprawnych. To centra opiekuńczo-mieszkalne (wsparcie dorosłych osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi), budynki bez barier (dofinansowanie części wydatków związanych z dostępnością architektoniczną budynków wielorodzinnych, a także likwidacja barier architektonicznych – np. budowa podjazdów) oraz mieszkania bez barier (dopłaty do najmu mieszkania dla osób niepełnosprawnych i dofinansowanie kosztów dostosowania lub wyposażenia mieszkań).

Ostatni z głównych filarów planu na rok 2019 to asystencja, czyli umożliwienie osobom niepełnosprawnym niezależnego życia dzięki wsparciu asystenta osobistego.

– Do tego dochodzą programy pilotowane przez inne resorty, np. specjalne świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych z zakresu rehabilitacji oraz dostępu do wyrobów medycznych. To też program resortu środowiska zakładający likwidację barier i udostępnienie dla osób niepełnosprawnych ośmiu parków narodowych oraz przygotowywane przez resort cyfryzacji działania cyfrowe, czyli m.in. dostosowanie stron i aplikacji internetowych w ramach jednego punktu dostępu do informacji i e-usług państwa, a także dostęp osób niepełnosprawnych do szybkiego internetu – wskazuje minister Elżbieta Rafalska.

Dwa z dziesięciu zapowiedzianych na ten rok programów zostały ogłoszone. To „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” oraz „Opieka wytchnieniowa”. – Wiemy, jak ciężką pracą jest codzienna opieka nad osobą niepełnosprawną. To wielkie poświęcenie. Chwila dla siebie, czas na załatwienie swoich spraw czy zwyczajny odpoczynek, są potrzebne każdemu. Opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni mieć do tego prawo – zaznacza szefowa MRPiPS.

Oprac. Red. na podstawie materiałów nadesłanych

Print Friendly, PDF & Email