Prof. Zajkowska: Dalszy etap luzowania obostrzeń wydaje się rozsądny

Prof. Zajkowska: Dalszy etap luzowania obostrzeń wydaje się rozsądny
Fot. Anna Shvets / Pexels

Dalszy etap luzowania obostrzeń wydaje się rozsądny, co pokazuje obecna sytuacja epidemiczna – oceniła w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

W czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne luzowanie obostrzeń epidemicznych. Od 13 czerwca otwarte będą strefy gastronomiczne, m.in. w kinach, teatrach i na koncertach. Więcej wiernych będzie mogło być w świątyniach.

Kolejne zmiany nastąpią od 26 czerwca i mają obowiązywać do końca wakacji. – Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie – podkreślono.

Szef resortu zdrowia powiedział podczas konferencji, że tylko zaszczepieni nie będą wliczani do limitów osób.

– Dalszy etap luzowania obostrzeń wydaje się rozsądny, co pokazuje obecna sytuacja epidemiczna – podkreśliła prof. Zajkowska w rozmowie z PAP.

Zwróciła także uwagę fakt nieuwzględniania osób zaszczepionych w limitach. W opinii prof. Zajkowskiej ma to zachęcić Polaków do szczepienia się.

Dopytywana, czy niewliczanie zaszczepionych do limitów osób ma naukowe i medyczne potwierdzenie, podkreśliła, że „z pewnością było to przemyślane, oparte na ekspertyzach”. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email