Prof. Szuster-Ciesielska: Śmiertelność wśród dzieci chorych na COVID-19 jest bardzo niska

Prof. Szuster-Ciesielska: Śmiertelność wśród dzieci chorych na COVID-19 jest bardzo niska
Fot. Pixabay

Śmiertelność wśród dzieci chorych na COVID-19 jest bardzo niska – powiedziała PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska powołując się na amerykański raport. I dodała, że nie mamy pełnej wiedzy o sytuacji w Polsce, bo nie robi się już masowych testów.

W rozmowie z PAP kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM dr hab. n. med. Ernest Kuchar mówił – W tej chwili na oddziale, który prowadzę, jest 30 proc. łóżek zajętych przez dzieci chore na COVID-19 – to głównie noworodki i niemowlaki. Dzieci to oczywiście tylko element populacji, ale jest on świetnym wskaźnikiem tego, co się naprawdę dzieje. Jeszcze miesiąc temu nie było na moim oddziale ani jednego pacjenta z covidem.

Poproszona o odniesienie się do tej informacji prof. Szuster-Ciesielska odpowiedziała, że trudno jej to zrobić, bo w Polsce „nie ma takich danych”. – Lekarze widzą, co się dzieje u nich na oddziale, ja mogę się tylko oprzeć na literaturze – dodała.

– W przypadku omikronu obserwuje się u dzieci częstsze występowanie podgłośniowego zapalenia krtani. (…) i to, czy dziecko powinno być hospitalizowane, czy nie, określa się na podstawie natężenia objawów chorobowych – powiedziała.

– Amerykańska Akademia Pediatrii zbiera cotygodniowe dane i prezentuje raport dotyczący dzieci w USA. Zgodnie z tym raportem, śmiertelność jest bardzo niska – poniżej 0,1 proc. Nie zaobserwowano tam, aby nastąpił gwałtowny wzrost hospitalizacji dzieci w ostatnim okresie – przekazała Szuster-Ciesielska.

Natomiast, jeśli chodzi o sytuację w Polsce, to – Nie mamy pełnej wiedzy, dlatego, że nie przeprowadza się już testów na COVID-19 – podsumowała. (PAP)

PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email