Prof. Polz-Dacewicz: Święta Bożego Narodzenia spędźmy w domu

Prof. Polz-Dacewicz: Święta Bożego Narodzenia spędźmy w domu
Fot. Pixabay

Święta Bożego Narodzenia należy spędzić w domu, w gronie osób, z którymi na co dzień żyjemy. Udawanie się do znajomych, o których nie wiemy z kim się kontaktują, stwarza ryzyko zachorowania na COVID-19 – powiedziała PAP prof. Małgorzata Polz-Dacewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Prof. Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS UM w Lublinie w rozmowie z PAP podkreśliła, że nadal utrzymuje się wysoki poziom zakażeń na COVID-19, a „w środę mieliśmy rekordową ilość zgonów, zmarło 775 osób z COVID-19, najwięcej w obecnej fali pandemii”.

– Mimo tego, że sporo osób jest już zaszczepionych dwoma dawkami, to należy zaszczepić się po raz trzeci szczepieniem przypominającym, które w znaczący sposób chroni nas przed ciężkim przebiegiem klinicznym choroby. Są też osoby niezaszczepione, dlatego uważam, że Święta Bożego Narodzenia należy spędzić w domu, w gronie osób, z którymi na co dzień żyjemy – powiedziała. Dodała, że udawanie się podczas świąt do znajomych, o których nie wiemy z kim się kontaktują, stwarza pewne ryzyko zachorowania.

– Niestety spodziewamy się, że po świętach ta liczba zakażeń może wzrosnąć. Przewidywana jest piąta fala w połowie stycznia – powiedziała.

Prof. Polz-Dacewicz powiedziała, że omikron jest już w całej Europie i przenosi się zdecydowanie szybciej niż wariant alfa, który po siedmiu dniach od kontaktu dawał objawy. – Omikron daje objawy po trzech dniach. Dziś się kontaktujemy, a pojutrze jesteśmy chorzy. Te zmiany idą bardzo szybko, co oznacza, że bardzo szybko może być bardzo źle – dodała.

– Jest bardzo mało zaszczepionych dzieci, wiem, że niektórzy ludzie dorośli czy starsi raczej omijają nieznane dzieci czy młodzież w trosce przed zakażeniem. Na święta dużo też osób wraca do domu z zagranicy, gdzie omikron dominuje. Dlatego zalecam daleko idącą ostrożność i apeluję, aby te święta spędzić w gronie najbliższych – podsumowała. (PAP)

Agnieszka Gorczyca
Print Friendly, PDF & Email