Prof. Parczewski: Wstrzymanie szczepień preparatem AstryZeneki byłoby niekorzystne

Prof. Parczewski: Wstrzymanie szczepień preparatem AstryZeneki byłoby niekorzystne
Fot. Pixabay

Wstrzymanie szczepień przeciw COVID-19 preparatem AstryZeneki byłoby obecnie, w trzeciej fali epidemii, niekorzystne – powiedział w rozmowie z PAP specjalista chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski.

– Mamy jedną z największych innowacji w skali światowej, jaką jest program szczepień nowo wynalezionymi szczepionkami – nie tylko AstryZeneki, ale też Moderny, Pfizera i za chwilę firmy Johnson & Johnson. Podaje je się jednocześnie olbrzymiej liczbie ludzi. Były one zbadane, mają potwierdzoną skuteczność i bezpieczeństwo, ale były to badania prowadzone w krótkim okresie czasu, a szczepimy bardzo dużą populację – powiedział w rozmowie z PAP lekarz naczelny ds. COVID-19 w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie prof. Miłosz Parczewski.

W ostatnich dniach kilka krajów UE zawiesiło szczepienia preparatem brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi.

Lekarz zauważył, że szczepionki są „w oku publicznego nadzoru”, bo dyskutuje się o ich bezpieczeństwie i skuteczności. Wskazał, że sygnały pojawiające się na temat szczepionek są bardzo ważne.

– Musimy też patrzeć na to, czy te sygnały mają odzwierciedlenie w danych medycznych. Część krajów powiedziała: poczekajmy tydzień – dwa, zobaczmy, czy pojawią się nowe dane, zanalizujmy te, które już mamy, dokładnie, bo zawsze jest opóźnienie w raportowaniu działań niepożądanych, i wrócimy do dyskusji na ten temat – zauważył prof. Parczewski.

Zaznaczył, że Europejska Agencja Leków (EMA) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazały, że korzyść ze szczepienia jest wyższa niż ewentualne ryzyko.

– U nas, w trzeciej fali, na pewno ta korzyść ze szczepienia jest istotnie wyższa niż ewentualne teoretyczne ryzyko bardzo niewielkich powikłań, które – trzeba pamiętać – tak czy inaczej występują naturalnie w populacji – podkreślił lekarz.

Zaznaczył, że wstrzymanie szczepień preparatem AstryZeneki byłoby w tej chwili niekorzystne.

– Samo zakażenie COVID-19 powoduje różne powikłania zatorowo-zakrzepowe. Między 10 a 30 proc. pacjentów ma cięższe lub lżejsze powikłania. Jeżeli unikniemy choćby części tych przypadków, to unikniemy tak naprawdę powikłań zatorowo-zakrzepowych związanych z COVID-19 – powiedział prof. Parczewski.

Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) zbierze się w czwartek, aby wydać zalecenia w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca w kontekście stanów zakrzepowo-zatorowych, jakie ten preparat miałby powodować. (PAP)

Elżbieta Bielecka
Print Friendly, PDF & Email