Prof. Horban: Szczepienia dzieci w wieku od 12 lat powinny ruszyć jak najszybciej

Prof. Horban: Szczepienia dzieci w wieku od 12 lat powinny ruszyć jak najszybciej
Fot. Pixabay

Szczepienia dzieci w wieku od 12 lat powinny ruszyć jak najszybciej. Do rozważenia jest, czy nie zorganizować ich w szkole lub w jej okolicy – powiedział w poniedziałek przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban.

Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze została przyjęta rekomendacja o szczepieniu dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Prof. Horban w wywiadzie dla wp.pl przyznał, że szczepienia tej grupy wiekowej powinny ruszyć jak najszybciej, możliwe, że jeszcze w czerwcu.

– Istniejący system punktów szczepień pozwala dołączyć każdą grupę, która jest potencjalnym kandydatem do szczepienia, w związku z tym dzieci takoż. Do rozważenia jest, czy nie zorganizować tych szczepień w szkole lub też w okolicy szkoły – powiedział profesor.

Zapytany, czy możliwe jest uruchomienie tego procesu do zakończenia roku szkolnego, odparł: „myślę, że to jest realne”. – Druga rzecz, to jeśli rodzice dbają o swoje dzieci, ale też o zdrowie babć i dziadków, to powinni dzieci zaszczepić – dodał prof. Horban.

Podkreślił, że rozsądnym pomysłem jest także szczepienie dzieci w wakacje. – Dobrze by było i pięknie, gdyby w każdej szkole była chociaż pielęgniarka i punkt szczepień – powiedział profesor.

Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi przewodniczący – główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban i ponad 15 ekspertów medycznych. Do zadań Rady Medycznej należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań i opiniowanie aktów prawnych, jak rozporządzenia, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju.

Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni. (PAP)

Karolina Kropiwiec
Print Friendly, PDF & Email