Prof. Gut: Nadal mamy spadki zachorowań, luzowanie obostrzeń nam nie zaszkodziło

Prof. Gut: Nadal mamy spadki zachorowań, luzowanie obostrzeń nam nie zaszkodziło
Fot. Anna Shvets / Pexels

Nadal mamy spadki zachorowań na COVID-19, luzowanie obostrzeń nam nie zaszkodziło – powiedział w piątek PAP, wirusolog prof. Włodzimierz Gut, komentując dane resortu zdrowia dotyczące zakażeń koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 679 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 191 osób z COVID-19. Tydzień temu, w piątek badania potwierdziły 3 288 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 289 osób z COVID-19 zmarło.

Obecnie w szpitalach przebywa 9 200 chorych z COVID-19, a 1 239 z nich podłączonych jest do respiratorów. W ubiegłym tygodniu w piątek, w szpitalach było 12 984 chorych z COVID-19, 1 690 z nich wymagało podłączenia do respiratorów.

– Obawialiśmy się czy luzowanie obostrzeń nie spowoduje wzrostu zakażeń, ale obserwujemy nadal tendencję spadkową. Luzowanie obostrzeń nie wpłynęło, więc znacząco na sytuację. Mniej osób chorych na COVID-19 trafia do szpitali, mniej pod respiratory – powiedział. Prof. Gut. Wskazał, żeby do kolejnych etapów luzowania obostrzeń podchodzić wciąż rozważnie. – Z rezerwą podchodziłbym do decyzji dotyczących przyspieszania luzowania obostrzeń. Nie ma powodu, żeby je przyspieszać – dodał.

Od 21 maja będą mogły otworzyć się teatry, opery, filharmonie, kina oraz grupy cyrkowe. Będą mogły udostępniać publiczności do 50 proc. miejsc na widowni oraz przestrzegać zasad zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami. Także domy i ośrodki kultury wznowią działalność edukacyjną i animacyjną w pomieszczeniach. Z 50 proc. obłożeniem gości mogą działać także parki rozrywki na świeżym powietrzu.

Sytuacja epidemiczna poprawia się, zdaniem profesora Guta, dzięki szczepieniom przeciw COVID-19. – Tempo szczepień jest dobre, kolejne grupy wiekowe dopuszczane są do szczepień, od początku tygodnia ruszyły szczepienia 16. i 17. latków – powiedział. Przypomniał, że „pierwsza dawka szczepionki chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, a druga zabezpiecza przed zachorowaniem”. Dodał, że powikłania mogą wystąpić również u osób, które przechorowały COVID-19 bezobjawowo. – Zdarza się, że kilka tygodni po zakażeniu koronawirusem obserwowane są problemy z sercem, innymi ważnymi narządami czy zaburzenia krzepliwości – powiedział.

Wskazał, że „szczepienia młodzieży, a gdy będzie możliwość również dzieci, pozwolą nam uzyskać wcześniej odporność populacyjną a tym samym zmniejszy ryzyko kolejnej fali zachorowań jesienią”.

Zdaniem prof. Guta, ważne jest, żeby osoby, które wahają się czy przyjąć szczepionkę mogły uzyskać rzetelną informacją na ten temat u lekarzy rodzinnych. – Wciąż mamy niezaszczepione osoby z grupy seniorów, a wśród tej grupy śmiertelność jest najwyższa. Jest szansa, że lekarze rodzinni dotrą do nich z informacją – powiedział. Dodał, że „zachętą do szczepień, zwłaszcza dla osób młodszych może być tzw. paszport covidowy, który będzie umożliwiał osobom zaszczepionym podróżowanie bez konieczności wykonywania testów”.

Jak podano na rządowych stronach, w Polsce wykonano dotąd 17 254 902 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 5 222 430 osób. (PAP)

Monika Witkowska
Print Friendly, PDF & Email