Prof. Czarnobilska: Mamy naukowe dowody, że walka o czyste powietrze się opłaca

Prof. Czarnobilska: Mamy naukowe dowody, że walka o czyste powietrze się opłaca
Fot. Pixabay

Mamy naukowe dowody, że walka o czyste powietrze się opłaca – podkreśliła alergolog prof. Ewa Czarnobilska. Z badań jej zespołu wynika, że wraz z obniżeniem stężeń szkodliwych pyłów w powietrzu w Krakowie zmniejszyła się częstość występowania astmy i alergicznego nieżytu nosa.

W kwietniu tego roku zakończono analizę wyników badań prowadzonych w ramach miejskiego Programu Profilaktyki Astmy i Chorób Alergicznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w latach 2008-2018.

W części ankietowej badania udział wzięło 75 tys. dzieci i młodzieży z Krakowa. 40 proc. respondentów, czyli ok. 30 tys., zgłosiło objawy alergii. Blisko połowa z nich nie była zdiagnozowana i leczona. Następnie wykonano testy alergologiczne i potwierdzono alergie u 60 proc. badanych.

Na przestrzeni 10 lat badania wykazały zmniejszenie częstości występowania astmy w obu grupach wiekowych, tj. 7-8 lat z 22 proc. do ok. 9 proc, a u 16-17 z 22 proc. do ok. 5 proc. Z kolei częstość występowania alergicznego nieżytu nosa obniżyła się w grupie nastolatków z ok. 64 proc. do ok. 36 proc.

– W okresie prowadzonych przez nas badań, średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10 w Krakowie obniżało się. Dlatego możemy uznać, że zmniejszenie chorób alergicznych związane jest z obniżoną ekspozycją na zanieczyszczone powietrze – przekazała PAP kierująca projektem badawczym prof. Ewa Czarnobilska z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jej zdaniem poprawa stanu zdrowia uczniów z krakowskich szkół jest efektem działań profilaktycznych podjętych w mieście po 2010 r. przez organizacje pozarządowe i akcje inicjowane przez urząd miasta.

– Cieszy mnie również wzrost świadomości moich pacjentów, którzy dziś doskonale wiedzą, jak ograniczyć niekorzystny wpływ smogu na nasz organizm – na równi z pogodą sprawdzają stan powietrza i wiedzą, kiedy np. zrezygnować ze spaceru z dzieckiem – powiedziała prof. Czarnobilska.

Zespół lekarzy z Collegium Medicum UJ w ostatnich latach przeprowadził też pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog, tym samym pierwsi na świecie udowodnili istnienie alergii na smog. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów alergii w tej na smog nie ma odczulania. (PAP)

Beata Kołodziej / PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email