Prof. Banach: W święta nie przemieszczajmy się, pozostańmy w domu

Prof. Banach: W święta nie przemieszczajmy się, pozostańmy w domu
Fot. Pixabay

W Święta Wielkanocne nie odwiedzajmy bliskich i znajomych, nie podróżujmy, nie przemieszczajmy się. Przesiedźmy te święta domu – powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

W związku z największą od początku epidemii liczbą zakażeń koronawirusem prof. Banach zaapelował o pozostanie w domach podczas zbliżających się świąt.

– Unikajmy kontaktów w święta. Nie przemieszczajmy się. Nie odwiedzajmy rodziny i znajomych. Najlepiej przesiedźmy te święta w domu – podkreślił naukowiec.

Sytuacja jest niebezpieczna – ostrzegł. – Musimy sobie tu i teraz powiedzieć, że mamy medyczny armagedon – zaznaczył. – Ponad 35 tys. zakażeń, przeszło 600 zgonów to już jest bardzo poważna sytuacja, jeśli chodzi o system ochrony zdrowia w Polsce – oświadczył prof. Banach.

Naukowiec namawiał do zastanowienia się, co każdy z nas może zrobić, aby zapobiec dalszemu rozwojowi epidemii.

– Miejmy nadzieję, że to ostatnie święta, które będziemy musieli spędzić tylko w domu – wspomniał. – Pewnie będzie taka chęć, że będziemy chcieli się „na chwilę” przemieścić, pojechać do bliskich, przyjaciół – przewidywał. – A co, jeśli spotkają się tam ludzie, którzy przechodzą COVID-19 bezobjawowo i osoby jeszcze niezaszczepione? – pytał Banach.

Często – jak mówił profesor – nie mamy pojęcia, gdzie mogliśmy się zarazić. – Rozmawiałem ze znajomym, który był bardzo ostrożny, a mimo tego on i cała jego rodzina są chorzy. On nie wie, gdzie nastąpiła infekcja – relacjonował.

– Proszę, aby skupić się na sobie i na tym, jak możemy zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych, osoby, z którymi mamy kontakt – zaapelował prof. Banach. (PAP)

Hubert Bekrycht
Print Friendly, PDF & Email