Prezes RARS: W przyszłym tygodniu dotrą do Polski szczepionki Pfizera, AstraZeneki i Moderny

Prezes RARS: W przyszłym tygodniu dotrą do Polski szczepionki Pfizera, AstraZeneki i Moderny
Fot. Pixabay

W poniedziałek do Polski dotrze 1,5 mln szczepionek Pfizer/BioNTech, w czwartek 160 tys. dawek AstraZeneki, a w piątek 222 tys. preparatów Moderny. Szczepionek Johnson & Johnson nie będzie w przyszłym tygodniu – zapowiedział prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

– Jeśli chodzi o przyszłotygodniowe dostawy szczepionek, to spodziewamy się, że w poniedziałek dojedzie do nas 1,5 mln szczepionek Pfizer/BioNTech. W czwartek trafi z kolei 160 tys. AstraZeneki, a dzień później 222 tys. Moderny. Firma Jannsen (szczepionka Johnson & Johnson – PAP) w przyszłym tygodniu nie będzie nic wysyłać do Polski – podkreślił prezes RARS.

W mijającym tygodniu otrzymaliśmy od Moderny 222 tys. dawek, od Pfizera 1,5 mln szczepionek. AstraZeneka dostarczyła 319 tys. preparatów, a Johnson & Johnson 470 tys.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat. (PAP)

Klaudia Torchała
Print Friendly, PDF & Email