Prezes RARS: Dotychczas wydaliśmy ponad 13,5 tys. kuracji molnupiravirem

Prezes RARS: Dotychczas wydaliśmy ponad 13,5 tys. kuracji molnupiravirem
Fot. Pixabay

Dotychczas Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wydała do placówek leczniczych 13,5 tys. kuracji lekiem przeciwwirusowym do wczesnego leczenia COVID-19. Od poniedziałku wpłynęły zamówienia od kolejnych 55 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Z dotychczasowych dostaw do rozdysponowania pozostało jeszcze 3,5 tys. kuracji. W lutym dotrze kolejna partia dla 17 tys. pacjentów – powiedział PAP prezes RARS Michał Kuczmierowski.

– Od wczoraj (od poniedziałku – red.), czyli od momentu, gdy placówki POZ otrzymały uprawnienia do zamawiania tego leku do RARS zgłosiło się 55 podmiotów. Do tej pory otrzymaliśmy 17 tys. kuracji, z czego 13,5 tys. kuracji już rozdystrybuowaliśmy. Pozostało jeszcze 3,5 tys. – przekazał Kuczmierowski.

Prezes RARS przypomniał, że do tej pory molnupiravir przeznaczony był do leczenia szpitalnego, ale zapadła decyzja, że lekarze rodzinni otrzymają również uprawnienia do przepisywania go. To lek doustny, w formie tabletek powstrzymujący namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Stosowany jest w Polsce od początku stycznia.

– Decyzją Ministerstwa Zdrowia molnupiravir jest obecnie dostępny również w leczeniu pozaszpitalnym – powiedział.

Dodał, ze kolejna dostawa – 17 tys. kuracji – powinna pojawić się na początku lutego.

– Prawdopodobnie będzie to przyszły tydzień. Czekamy na termin od producenta – zaznaczył.

Równocześnie przypomniał, że placówki POZ mogą rejestrować się przez najbliższy oddział NFZ albo na infolinię Centrum e-Zdrowia pod numerem 19 239. Otrzymują wtedy dostęp do Systemu Dystrybucji Szczepionek (SDS), przez który zgłaszają swoje zapotrzebowanie na lek.

– To dzieje się faktycznie od ręki. Musimy po prostu zweryfikować placówkę, sprawdzić czy jest w systemie, potwierdzić osobę kontaktową – wyjaśnił prezes RARS. (PAP)

Klaudia Torchała
Print Friendly, PDF & Email