Prezes NFZ: Prawie 93 proc. Polaków ma już zapewniony punkt szczepień w pobliżu swojego domu

Prezes NFZ: Prawie 93 proc. Polaków ma już zapewniony punkt szczepień w pobliżu swojego domu
Fot. Pixabay

Prawie 93 proc. Polaków ma już zapewniony punkt szczepień w pobliżu swojego domu. W większości będą one znajdować się w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział w środę podczas konferencji prasowej p.o. prezesa NFZ Filip Nowak.

Jak zaznaczył Nowak w większości do programu szczepień zgłosiły się „zakłady podstawowej opieki zdrowotnej, czyli popularnie mówiąc przychodnie, które na co dzień zajmują się nami i są najbliżej pacjentów”.

Równocześnie Nowak powiedział, że ponad 80 proc. gmin ma już placówki medyczne, które będą wykonywać szczepienia, jednak „istotniejsze jest to, że prawie 93 proc. mieszkańców naszego kraju także ma pewność tego, że będzie miało w pobliżu swojego miejsca zamieszkania punkt szczepień”.

Dodał, że średnia nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość. Są województwa, które plasują się poniżej średniej w zabezpieczeniu swojej populacji w szczepienia (np. zachodniopomorskie i wielkopolskie), ale nadal jest to bardzo wysoki procent – nieznacznie poniżej 90 proc. Z drugiej strony – jak kontynuował Nowak – w województwie dolnośląskim 97 proc. mieszkańców ma zapewniony dostęp do punktu szczepień w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Ponadto prezes NFZ zaznaczył, że od 18 grudnia, przez cztery dni, trwać będzie nabór uzupełniający dla placówek, by zapełnić „białe plamy” na mapie punktów szczepień.

– Zachęcamy realizatorów świadczeń, którzy się jeszcze nie zgłosili. To nie jest konkurs, nie wybieramy najlepszych, tylko zachęcamy placówki, które zapewnią odpowiedni rygor sanitarny i w sposób bezpieczny i odpowiedzialny zaszczepią – stwierdził Nowak.

Nowak podkreślił też, że w przeciwieństwie do pierwszego naboru placówek, drugi nie będzie odbywał się centralnie, tylko lokalnie, czyli przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ. (PAP)

Klaudia Torchała, Magdalena Gronek
Print Friendly, PDF & Email