Prezes ARM: Szczepionki, które przyleciały do Polski, dotarły do magazynu

Prezes ARM: Szczepionki, które przyleciały do Polski, dotarły do magazynu
Fot. Adam Guz / KPRM

Szczepionki przeciw COVID-19, które w poniedziałek rano przyleciały do Polski, dotarły do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych – poinformował PAP prezes ARM Michał Kuczmierowski. Dodał, że z magazynu część z nich trafi w poniedziałek do hurtowni farmaceutycznych, a następnie do szpitali.

To druga dostawa szczepionek do Polski – 300 tys. dawek. Z lotniska w Warszawie trafiła do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

– Przed chwileczką wjechały do naszego magazynu. Trwa ich rejestracja, weryfikacja ultrazimnego łańcucha farmaceutycznego – sprawdzamy odczyty temperatury, wszystkie parametry wymagane przez producenta – poinformował prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Dodał, że część szczepionek trafi do ultrazimnych lodówek, gdzie będzie czekała w temperaturze minus 70 st. C, a część już w poniedziałek trafi do hurtowni farmaceutycznych, a potem do szpitali, gdzie będą prowadzone szczepienia.

– Dziś dostawy dotrą do 27 szpitali. To jest błyskawiczne działanie. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej szczepionki docierały do punktów szczepień. Jutro zaplanowana jest dostawa do 240 szpitali. Zwiększamy skalę. W kolejnych dniach planujemy następne dostawy. Wchodzimy w cykl regularnej logistyki – powiedział. – Z dnia na dzień realizujemy zamówienia, które przychodzą do nas w systemie od szpitali – zaznaczył Kuczmierowski.

– Gdy wejdziemy w cykl regularnych dostaw zamówienia będą składane przez szpitale do czwartku, w poniedziałki będzie dostawa taka, jaka została zaplanowana. Ten system właśnie stratuje. Widać, że działa sprawnie – zaznaczył.

Wyjaśnił, że każdorazowo dystrybucja w kraju będzie wyglądała tak samo: szczepionki będą najpierw trafiały do magazynu ARM, następnie z niego do hurtowni farmaceutycznych, a potem do szpitali.

Pytany, kiedy można spodziewać się kolejnej dostawy szczepionek do Polski, odpowiedział: „Właściwie co tydzień będziemy mieli dostawy, co poniedziałek. 1 mln 500 tys. szczepionek do końca stycznia. Mniej więcej po 300 tys. tygodniowo”.

Pierwsza dostawa szczepionki dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19.

W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka
Print Friendly, PDF & Email