Prezes ARM: Rozpoczęliśmy akcję wydawania maseczek do Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego

Prezes ARM: Rozpoczęliśmy akcję wydawania maseczek do Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego
Fot. Pixabay

Rozpoczęliśmy akcję wydawania maseczek do woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W najbliższych dniach dostawy powinny trafiać do wojewodów, a następnie do samorządów – przekazał w środę PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę o udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów. Przekazał, że do regionu pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego 5 mln.

– Rozpoczęliśmy akcję wydań maseczek do dwóch województw – pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zobaczymy, jakie będą dalsze decyzje. Nie otrzymaliśmy jeszcze z Ministerstwa Zdrowia dokładnej informacji o kolejnych wydaniach, ale wiemy, że się szykują i jesteśmy na to przygotowani – zapewnił szef ARM.

– Jesteśmy w kontakcie ze służbami wojewodów i to właśnie przez nich będziemy dystrybuować maseczki. Myślę, że na dniach powinny trafiać do samorządów – dodał Kuczmierowski.

Do 14 marca na Warmii i Mazurach obowiązują zaostrzone rygory sanitarne. Wiąże się to z utrzymującą się od dwóch tygodni wysoką liczbą zakażeń COVID-19. W związku z lockdownem najmłodsi muszą powrócić do nauki zdalnej, zamknięte są galerie handlowe i hotele oraz kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Minister zdrowia podczas środowej konferencji prasowej pytany był, czy w najbliższym czasie możliwe jest wprowadzanie takich obostrzeń także w woj. pomorskim. Niedzielski przekazał, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Szef MZ wskazywał jednocześnie, że gdy patrzy się na sytuację w poszczególnych województwach, najwięcej przypadków na 100 tys. mieszkańców notowanych jest cały czas w woj. warmińsko-mazurskim. Osiąga on 50 zachorowań dziennie na 100 tys. mieszkańców. Województwo pomorskie przekroczyło barierę 40 przypadków na 100 tys. (PAP)

Karolina Kropiwiec
Print Friendly, PDF & Email