Kino Światowid zaprasza: Premiery filmowe

Kino Światowid zaprasza: Premiery filmowe
Fot. nadesłane

Oto cztery premiery filmowe, na które Kino Światowid zaprasza od 1 do 14 września. Będzie też pokaz przedpremierowy przebojowego filmu „Teściowie”! Szczegóły poniżej.

***

Poruszająca historia o sile przyjaźni. „Serce motyla” od 1 do 14 września w Kinie Światowid.

Serce dziesięcioletniego Juozapasa bije tuż pod powierzchnią skóry. Musi na siebie uważać i nosić specjalną „zbroję”. Jego niecodzienny wygląd budzi zainteresowanie, rówieśnicy wyśmiewają go i przezywają. Chłopiec coraz bardziej stroni od innych dzieci. Fascynują go za to owady. Buduje żukom, motylom i karaluchom domki i tworzy dla nich azyl w starym opuszczonym dworze. Wszystko się zmienia, kiedy do miasteczka wprowadza się odważna i otwarta dziewczynka. To właśnie Rugilè chłopiec zdradza swój sekret. Dzięki niej Juozapas pokona swoje lęki i otworzy się na świat.

Reżyser: Inesa Kurklietyté

Produkcja: Litwa 2021

Obsada: Elijas Malinauskas, Vilnė Konstancija Abukevičiūtė, Mindaugas Balabonas, Vincentas Švedas

Czas: 105 min

Fot. nadesłane

***

Przepiękny i nastrojowy film zrealizowany w zjawiskowych irlandzkich plenerach. „Cicha dziewczyna” od 1 do 14 września w Kinie Światowid.

12-letnia Cáit pochodzi z licznej, dysfunkcyjnej i ubogiej rodziny. W milczeniu zmaga się z problemami w szkole i w domu, nauczyła się też pozostawać niewidzialna wobec otoczenia. Gdy zbliża się lato, a z nim termin porodu jej matki, Cáit zostaje wysłana do dalekich krewnych. Bez wiedzy, kiedy będzie mogła wrócić do domu, trafia pod obcy dach, za jedyny pakunek mając ubranie, w którym wyjechała. Kinsellowie, para w średnim wieku, której dziewczynka nigdy wcześniej nie spotkała, ubierają ją w to, co mają pod ręką. To rolnicza rodzina, tak jak jej własna, ale ta dla odmiany ciężko pracuje i pozornie ma wszystko, czego jej trzeba. Podczas gdy kobieta, Eibhlín, ciepło przyjmuje dziewczynkę, pan domu, Seán, trzyma się od Cáit na dystans. Jednak z czasem ich napięta relacja zaczyna się pogłębiać. Pod opieką Kinsellów Cáit powoli rozkwita i odkrywa nowy sposób życia. Jednak w tym domu, w którym rośnie uczucie i w którym miało nie być tajemnic, dziewczynka odkryje bolesną prawdę.

Reżyser: Colm Bairéad

Produkcja: Irlandia 2022

Obsada: Catherine Clinch, Carrie Crowley, Andrew Bennett, Michael Patric, Kate Nic Chonaonaigh, Joan Sheehy

Czas: 95 min

Fot. nadesłane

***

Wzruszająca opowieść o rodzinnej tajemnicy na podstawie komiksu Michela Kichki. „Sekrety mojego taty” od 1 do 14 września w Kinie Światowid.

Michel i jego młodszy brat Charly dorastają w Belgii w latach 60-tych. Obaj wiedzą, że ich tata skrywa tajemnicę, o której nie chce nikomu powiedzieć. To milczenie rzuca cień na szczęśliwe życie rodzeństwa. Chłopcy wiedzą tylko, że ich ojciec przyjechał do Belgii, kiedy miał 20 lat i tu założył rodzinę. Michel i Charly czują jednak, że muszą poznać problemy, z którymi ich tata zmagał się w dzieciństwie, aby móc wyrosnąć na silnych i niezależnych ludzi. Nadszedł czas, aby uwolnić się od przeszłości.

Reżyser: Véra Belmont

Produkcja: Francja, Belgia 2022

Czas: 75 min

Fot. nadesłane

***

Długo oczekiwany film inspirowany wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego. „Raport Pileckiego” od 1 do 14 września w Kinie Światowid. 

Długo wyczekiwana, historyczna superprodukcja prezentuje losy jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego. Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, walczył w armii Andersa. Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą – zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, z którego brawurowo zbiegł po 947 dniach. W raporcie napisanym po ucieczce przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. Po wojnie aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów.

Reżyser: Krzysztof Łukaszewicz

Produkcja: Polska 2023

Obsada: Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakus, Karol Wróblewski, Paweł Paprocki

Czas: 119 min

Fot. nadesłane

***

Przedpremierowo „Teściowie”

Seanse odbędą się 2 i 3 września. Na stałe, do repertuaru komedia powróci 15 września.

Czy tym razem dojdzie do ślubu? Weronika i Łukasz – niedoszła para młoda z pierwszej części postanawia dać sobie drugą szansę i zaprasza rodzinę na ślub i przyjęcie weselne do nadmorskiej miejscowości. Wśród gości znajdują się dobrze znani już widzom bohaterowie: Wanda i Tadeusz wraz z psem Mirelką, a także rozwiedziona Małgorzata w towarzystwie… o kilkanaście lat młodszego Jana oraz matki. Morze, drinki, roznegliżowani plażowicze to wszystko sprawia, że członkowie rodziny pary młodej coraz bardziej się otwierają i zrzucają kolejne maski.  

Reżyser: Kalina Alabrudzińska

Produkcja: Polska 2023

Obsada: Maja Ostaszewska, Adam Woronowicz, Iza Kuna, Eryk Kulm Jr., Ewa Dałkowska, Andrzej Zieliński

Czas: 95 min

Print Friendly, PDF & Email