Premiery 31.05

Premiery 31.05
Fot. nadesłane

Cztery premiery – cztery oblicza dobrego kina. Światowid zaprasza!

Jedno życie

Prawdziwa historia zwykłego człowieka, który przeciwstawił się hitlerowskiej machinie zagłady. Znakomita obsada w poruszającej opowieści o odwadze, poświęceniu i wdzięczności, które mogą odmienić świat. „Jedno życie” od 31 maja w Kinie Światowid.

Mat. prasowe

Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? Po 50 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niespodziewanie los dopisze poruszający epilog do tej historii.

 • Reżyser: James Hawes
 • Produkcja: Wielka Brytania 2023
 • Obsada: Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce, Johnny Flynn, Lena Olin
 • Czas: 110 min

***

Smak wolności

Brawurowa komedia kulinarna, w której tradycja zderza się z nowoczesnością. „Smak wolności” od 31 maja w Kinie Światowid.

Mat. prasowe

Młoda dziewczyna, kucharka Waria, traci pracę, ponieważ nikt nie chce jej wykwintnej kuchni w przydrożnej kawiarni. Miła, energiczna, dowcipna, ucieka jak najdalej od domu w poszukiwaniu spełnienia! Ale nieoczekiwane odkrycie – książka zapomnianej legendy ukraińskiej kuchni Olgi Franko – zmienia jej życie na zawsze!

 • Reżyser: Oleksandr Berezan
 • Produkcja: Ukraina 2024
 • Obsada: Jamala, Tomasz Sobczak, Irma Vitovska
 • Czas: 116 min

***

Wolni. Podróż do wnętrza

Klimatyczny, wyciszający i dający wytchnienie. Zaproszenie do doświadczenia pięknego, kojącego przeżycia i zastanowienia się nad tym, jak odszukać siebie. To sielskie obrazy przyrody, codziennej pracy, szukania sensu oraz prawdziwej radości i wolności. „Wolni. Podróż do wnętrza” od 31 maja w Kinie Światowid.

Mat. prasowe

Co sprawia, że w XXI wieku tysiące kobiet i mężczyzn postanawia porzucić kolorowy, pełen wygód świat i na całe życie zamknąć się w surowych murach klasztoru? Czy to jedynie poświęcenie w imię bezgranicznej miłości do Boga lub ucieczka przed problemami świata? A może potrzeba spokoju i harmonii, której nie daje skomplikowana rzeczywistość? W czym dla mnicha lepsza jest kontemplacja od życia rodzinnego i kariery zawodowej? Twórcy filmu, dzięki szczególnym okolicznościom, wyjątkowo otrzymali dostęp do dwunastu zamkniętych na co dzień klasztorów. Żaden dokumentalista wcześniej nie miał możliwości tak blisko i dogłębnie przyjrzeć się kontemplacyjnemu życiu mniszek i mnichów i wysłuchać tak szczerych świadectw ich życia. To spotkanie świata powołanych ze światem tęskniącym za Bogiem.

 • Reżyser: Santos Blanco
 • Produkcja: Hiszpania 2023
 • Czas: 108 min

***

Garfield

Najsłynniejszy i ukochany przez wszystkich kot powraca w nowym filmie. „Garfield” od 31 maja w Kinie Światowid.

Mat. prasowe

Jest leniuchem, który uwielbia pyszne jedzenie, zwłaszcza lasagne i nie cierpi poniedziałków. Po nieoczekiwanym spotkaniu ze swoim dawno zaginionym ojcem – niechlujnym ulicznym kotem Vicem – Garfield i jego psi przyjaciel Odie zmuszeni są porzucić swoje doskonałe leniwe życie i dołączyć do Vica w nietypowym napadzie.

 • Reżyser: Mark Dindal
 • Produkcja: USA 2024
 • Czas: 100 minPrint Friendly, PDF & Email