Premier: Zero tolerancji dla osób popełniających przestępstwa motywowane rzekomym „zagrożeniem szczepieniami”

Premier: Zero tolerancji dla osób popełniających przestępstwa motywowane rzekomym „zagrożeniem szczepieniami”
Fot. Thirdman / Pexels

Zero tolerancji dla przypadków przemocy i osób popełniających przestępstwa różnego rodzaju motywowane rzekomym „zagrożeniem szczepieniami” – napisał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował jednocześnie o to, by walczyć z wirusem, a nie „ze sobą nawzajem”.

We wpisie na Facebooku Mateusz Morawiecki podkreślił, że zeszłej nocy w Zamościu doszło do „bandyckiego aktu wandalizmu i przemocy, w którym sprawca podpalił Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz punkt szczepień”. – Będziemy działać stanowczo i z całą mocą aparatu państwa polskiego. Oznacza to zero tolerancji dla przypadków przemocy i osób popełniających przestępstwa różnego rodzaju motywowane rzekomym „zagrożeniem szczepieniami” – napisał.

Premier podkreślił, że polski rząd „nigdy nie szczędził sił i środków na jak najbardziej transparentną i rzetelną kampanię związaną z naszymi planami szczepień i ich bezpieczeństwem”. – Doradzają nam najlepsi polscy eksperci, a wzorujemy się na światowych autorytetach w dziedzinie medyny – wskazał.

– Od czasu wybuchu epidemii COVID-19 wielokrotnie podkreślałem, jak ważna jest właściwa edukacja i polityka informacyjna w kwestii szczepień, i jak niebezpieczne są dezinformacja i fake newsy rozsiewane przez różnego rodzaju strony antyszczepionkowe, pseudonaukowców, czy też agencje i służby obcych państw – napisał Mateusz Morawiecki. – Za przykład niech posłużą wydarzenia z Francji, gdzie dziennikarze powiązali kampanię dezinformacji o szczepionkach z rosyjską agencją PR, afera z łapówką dla znanego brytyjskiego „antyszczepionkowca” lub ustalenia amerykańskie, gdzie okazało się, że za większość fałszywych informacji odnośnie szczepionek w internecie odpowiada zaledwie 12 osób – dodał.

– Podkreślam z całą mocą – osobisty sprzeciw wobec szczepień nie może być podstawą do usprawiedliwiania, pochwalania i inspirowania działalności osób, które niszczą punkty szczepień, atakują lekarzy, wdzierają się na oddziały szpitalne czy obrażają urzędników działających dla dobra wspólnego i zdrowia Polaków. Walczmy z wirusem a nie ze sobą nawzajem! – czytamy.

Do wpisu premier dołączył infografikę informującą o tym, dlaczego warto się zaszczepić oraz jak można to zrobić. – Szczepionka to najbardziej skuteczna metoda, która chroni przed zakażeniem. Dzięki szczepieniom na świecie udało się całkowicie wyeliminować lub znacząco ograniczyć wiele śmiertelnych chorób – zaznaczono.

O sprawie podpalenia mobilnego punktu szczepień oraz siedziby sanepidu w Zamościu (Lubelskie) premier poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej wraz z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem. Szef KGP przekazał wówczas, że sprawą podpaleń zajmuje się specjalna grupa operacyjno-dochodzeniowa. – Mamy zabezpieczone monitoringi. Prowadzimy bardzo intensywne czynności zmierzające do spersonalizowania, ustalenia i zatrzymania sprawcy tego niezwykle bulwersującego, bandyckiego ataku – dodał. (PAP)

Sonia Otfinowska
Print Friendly, PDF & Email