Premier: W środę podpisanie umowy na dostawę szczepionek na koronawirusa

Premier: W środę podpisanie umowy na dostawę szczepionek na koronawirusa
Fot. Krystian Maj / KPRM

W środę planowane jest podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na koronawirusa – poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Premier nazwał informacje dotyczące skuteczności szczepionki „bardzo dobrymi, przełomowymi”. – To jest bardzo dobra wiadomość, która niesie nadzieję – zaznaczył Morawiecki.

Szef rządu zastrzegł jednocześnie, że nie jest to szczepionka, „którą tu i teraz możemy dystrybuować”, ale – dodał – „jesteśmy bliżej do tego momentu, niż jeszcze wyobrażaliśmy sobie tydzień czy dwa tygodnie temu”.

Przypomniał, że również Polska ma otrzymać szczepionki wyprodukowane przez firmy Pfizer i BioNTech SE. – Chcę potwierdzić, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku mamy razem z innymi krajami Unii Europejskiej równe prawo do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji, a więc jesteśmy przy tej umowie również, którą – można powiedzieć – wczoraj Komisja Europejska zawarła z firmą Pfizer na badania nad szczepionką, a w środę planowane jest podpisanie umowy z tymi firmami właśnie już na dostawę konkretnych szczepionek – oświadczył Morawiecki. (PAP)

Marta Rawicz
Print Friendly, PDF & Email