Premier: Rząd bierze pod uwagę pesymistyczny scenariusz rozwoju pandemii

Premier: Rząd bierze pod uwagę pesymistyczny scenariusz rozwoju pandemii
Fot. Adam Guz / KPRM

Rząd bierze pod uwagę pesymistyczny scenariusz rozwoju pandemii – powiedział we wtorek szef rządu Mateusz Morawiecki. Po raz kolejny zaapelował do Polaków o szczepienie się przeciwko COVID-19.

Morawiecki na konferencji prasowej został zapytany o możliwość wprowadzenia kolejnego lockdownu jeśli w drugiej połowie sierpnia spełni się czarny scenariusz i rozwinie się kolejna fala pandemii COVID-19.

Premier zaznaczył, że rząd obecnie bierze pod uwagę wszystkie scenariusze rozwoju pandemii, także scenariusz pesymistyczny, który – według niego – jest możliwy. Przytoczył przykład Portugalii, gdzie liczba zakażeń jest około dziesięciokrotnie wyższa niż w Polsce.

– Wyraźnie widać, że są kraje, w których wariant Delta i wariant brazylijski bardzo szybko się przemieszcza z człowieka na człowieka i musimy brać pod uwagę również te niedobre scenariusze. A więc przygotowujmy się na najlepsze (scenariusze – PAP), ale miejmy na uwadze również rozwiązania, które będą w stanie wyhamować postęp wirusa – powiedział.

W tym kontekście stwierdził, że „przezorny zawsze zaszczepiony”. Morawiecki podkreślił, że najlepszym „wynalezionym remedium na COVID-19 jest szczepienie”. – Szczepienie to wyraz odpowiedzialności za bliskich i bliźnich – zaznaczył premier. (PAP)

Krzysztof Kowalczyk
Print Friendly, PDF & Email