Premier: Przygotowujemy Polskę na tragiczne scenariusze

Premier: Przygotowujemy Polskę na tragiczne scenariusze
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski, szef KPRM Michał Dworczyk i dr n. med. Adam Zaczyński poinformowali dziś o uruchomieniu szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Zaapelowali też o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń.

– Wiosną, kiedy zagrożenie zakażeniami było mniejsze – dużo mniej zakażeń i zgonów – wszyscy byliśmy zdyscyplinowani. To wówczas pomogło w znaczący sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Dzisiejszą konferencję prasową premier rozpoczął od tematu, który w ciągu ostatnich dni rozpala wiele emocji na ulicach miast.

– Dziś, kiedy tworzą się dodatkowe ryzyka rozprzestrzeniania wirusa, mam apel do wszystkich protestujących. Niech ta nienawiść skupia się na mnie i na innych politykach, ale nie na innych osobach, bo to może mieć dramatyczne skutki – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Ogromna prośba – spory światopoglądowe na pewno są bardzo ważne i musimy je przeprowadzić, ale zróbmy to w taki sposób, żeby nie tworzyć zagrożenia dla osób starszych – dodał.

– Żeby jak najlepiej przygotować się na pandemię, cały czas dostoswujemy nasz system zdrowia do tego wielkiego wyzwania. Dzisiaj mamy dostępne już 23 tys. łóżek, zajętych 14 tys. Cały czas przybywa pacjentów w całej Polsce – wskazał szef rządu.

Mateusz Morawiecki zaznaczył także, że z pandemią koronawirusa zmaga się dziś cała Europa. – We Francji ogłoszono całkowity lockdown, my chcemy powstrzymać się przed tym i nie zamykać gospodarki tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Do tego potrzebna jest dyscyplina społeczna – przekazał premier.

– Przygotowujemy jednocześnie Polskę na tragiczne scenariusze – stąd np. ten Szpital Narodowy, który jest świadectwem tego, że państwo robi i będzie robić wszystko, żeby móc leczyć Polaków – mówił na Stadionie Narodowym szef rządu.

Premier m.in. wydał dyspozycję wojewodom, żeby dostosowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń. – To oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. dostępnych łóżek – wskazał Morawiecki.

– Musimy ograniczać dzisiaj ten potencjał do zakażenia, jakim są kontakty społeczne. Przestrzegajmy tych zasad, żeby nadzieja wróciła do gospodarki w Polsce i Europie. Musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła swoją wielkością i siłą – wskazał Morawiecki.

Premier mówił dziś także, że prywatna służba zdrowia zapewni dodatkowe 10 tys. miejsc w szpitalach.

Uruchomiony szpital na Narodowym

– Dzisiaj otwieramy pierwszy szpital tymczasowy – to oddział szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej. Docelowo to będzie 1200 łóżek. W pierwszym etapie, który dzisiaj się kończy, udostępniamy 300 łóżek – mówił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

– Została tu (na Stadionie PGE Narodowym – red.) dokonana wielka operacja logistyczna. Ogromna infrastruktura wybudowana i zaprojektowana w imponującym tempie. Najważniejsze jest przygotowanie kadry, która tutaj będzie pracowała pod przewodnictwem dr. Zaczyńskiego – poinformował dziś Dworczyk.

Szef KPRM przekazał także, że pośrednictwem strony internetowej szpitalnarodowy.pl zgłosiło się 2000 osób chętnych do pracy w szpitalu na Stadionie Narodowym.

Ponadto, placówka jest wyposażona w: 4 mobilne RTG, 45 respiratorów, 3 wytwornice tlenu, 160 kardiomonitorów i 2 aparaty USG.

Podczas budowy szpitala tymczasowego na Stadionie PGE Narodowym wykorzystano 45 km przewodów elektrycznych i 5 rur miedzianych do tlenu.

– Chcę bardzo podziękować personelowi, który doprowadził to wszystko do realnego bytu. Szpital tymczasowy to nie jest opcja rezerwowa, to już jest realna pomoc – zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ dodał także, że nadal trwają prace nad powiększeniem możliwości przyjęcia (pacjentów – red.) w istniejącej infrastrukturze covidowej. Jak dodał „na razie udaje się przypilnować pewnej proporcjonalności wzrostu bazy (łóżek – red.) do wzrostu dziennego zachorowań”.

Adam Niedzielski zaznaczył też, że „to nie infrastruktura się liczy, ale przede wszystkim personel, który chcemy zachęcić do większej współpracy”. – Rozwiązania z ustawy mają dać gwarancję bezpieczeństwa, jak np. klauzula dobrego samarytanina – podkreślił.

Premier, minister zdrowia i dr n. med. Artur Zaczyński po raz kolejny zaapelowali także o przestrzeganie zasad sanitarnych.

Print Friendly, PDF & Email