Premier odwołał prezes ZUS

Premier odwołał prezes ZUS
Fot. mat. prasowe

Premier Donald Tusk odwołał dziś (10 stycznia) prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską. O odwołanie wnioskowała wczoraj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z kluczowych instytucji w funkcjonowaniu państwa polskiego i jego obywateli. Prezes Rady Ministrów zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych powołuje i odwołuje prezesa ZUS na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego – napisano w komunikacie Kancelarii Prezesa rady Ministrów.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych to liczne zadania i obowiązki na rzecz bezpieczeństwa socjalnego Polek i Polaków, realizowane przez ponad czterdzieści tysięcy pracownic i pracowników zasługujących na godne warunki pracy i płacy. Nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie stawia przed sobą rząd koalicji 15 października wymagają nowego otwarcia, gwarantującego odpowiedzialne zarządzanie tak ważną instytucją – napisała we wtorek na portalu X/Twitter minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Gertruda Uścińska prezesem ZUS była od lutego 2016 roku. Premier na wczorajszej konferencji prasowej zapowiedział, że nowy prezes ZUS będzie znany w przyszłym tygodniu.

Print Friendly, PDF & Email