Premier Japonii zwrócił się do Pfizera o dodatkowe dostawy szczepionki

Premier Japonii zwrócił się do Pfizera o dodatkowe dostawy szczepionki
Fot. Pixabay

Premier Japonii Yoshihide Suga, ktory w sobotę zakończył wizytę w USA, zwrócił się do koncernu Pfizer o dodatkowe dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 dla swojego kraju – informuje agencja AP. Suga motywował to koniecznością przyspieszenia programu szczepień.

Suga zakończył wizytę w Waszyngtonie, podczas której spotkał się w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem, telefonem do dyrektora wykonawczego Pfizera Alberta Bourii.

Jak poinformowali w niedzielę przedstawiciele rządu Japonii Suga sugerował aby dostawy zabezpieczyły program szczepień do września. Bouria zapewnił, że sprawę dostaw przedyskutuje ze stroną japońską.

Program szczepień w Japonii wciąż jest w początkowej fazie. Władze zawarły porozumienia o dostawach z Pfizerem, AstraZeneką i Moderną, ale dotychczas jedynie szczepionka Pfizera uzyskała oficjalną aprobatę.

Szczepienia w Japonii rozpoczęły się w połowie lutego i dotychczas zaszczepiono zaledwie 1 proc. ludności liczącej ponad 125 mln.

W ostatnim okresie nastąpił znaczny wzrost zachorowań, co zmusiło władze do ogłoszenia stanu alertu dla rejonu Tokio i dziewięciu innych prefektur miejskich.

Pojawiły się też wątpliwości czy odbędą się tegoroczne letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio (23 lipca – 8 sierpnia). (PAP)

Print Friendly, PDF & Email