Premier Japonii: Zwiększymy przekazywanie szczepionek przeciw COVID-19 do innych krajów

Premier Japonii: Zwiększymy przekazywanie szczepionek przeciw COVID-19 do innych krajów
Fot. Karolina Grabowska / Pexels

Premier Japonii Yoshihide Suga zapowiedział w czwartek, że jego kraj zwiększy liczbę szczepionek przeciw COVID-19 przekazywanych państwom potrzebującym.

Władze Japonii zobowiązały się dostarczyć około 60 mln dawek. Dotychczas przekazano ponad 23 mln szczepionek krajom w różnych regionach świata, głównie w ramach umów bilateralnych z państwami azjatyckimi. Premier Suga przypomniał, że to stawia jego kraj na trzecim miejscu na świecie wśród największych darczyńców.

Z Japonii płyną dostawy głównie preparatu produkowanego przez koncern AstraZeneca. Około 55 proc. mieszkańców Japonii przyjęło już dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, wybierając najchętniej preparaty oparte na technologii mRNA, produkowane przez firmy Pfizer i Moderna.

Tokio jest także sponsorem globalnej inicjatywy, w ramach której działa program COVAX, nadzorowany przez Światową Organizację Zdrowia i sojusz GAVI, dążący do zwiększenia dostępności szczepień w najuboższych zakątkach globu. Na ten cel Japonia przeznacza miliard dolarów. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email