Premier Francji: Musimy zaostrzyć kontrole, by uniknąć narodowego lockdownu

Premier Francji: Musimy zaostrzyć kontrole, by uniknąć narodowego lockdownu
Fot. Pixabay

Należy wzmocnić kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych, aby uniknąć narodowego lockdownu – stwierdził premier Jean Castex w sobotę podczas spotkania z lokalnymi prefektami oraz dyrektorami agencji zdrowia.

– Nie chodzi o to, aby być za lub przeciw zamknięciu, ale aby zrobić wszystko, by go uniknąć – napisał później na Twitterze szef francuskiego rządu.

Celem spotkania było stworzenie ram dla konsultacji, które zostaną przeprowadzone z lokalnymi władzami. Z informacji mediów wynika, że premier przypomniał o celach, które przyświecają strategii rządu w walce z COVID-19: zrobić wszystko, aby uniknąć lockdownu na terenie całego kraju i wzmocnić środki kontroli przestrzegania obostrzeń.

Premier wezwał także prefektów do przeprowadzenia dogłębnych konsultacji, optymalizacji kampanii szczepień oraz wprowadzenia testów śliny w szkołach.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 23 996 osób, w szpitalach zmarło 185 chorych – podała w sobotę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Z powodu zakażenia koronawirusem do szpitali przyjęto 1 007 chorych, 208 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych zmniejszyła się o 141 i wynosi 24 989. Na oddziałach intensywnej terapii obecnie leczonych jest 3 453 chorych.

Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła do 86 332.

Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email