Premier: Dziś nasz apel przyjmuje formę alarmu

Premier: Dziś nasz apel przyjmuje formę alarmu
Fot. Krystian Maj / KPRM

Mateusz Morawiecki poinformował w piątek o nowych obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Wśród nowych ograniczeń zamknięcie cmentarzy i nakaz pracy zdalnej dla pracowników administracji publicznej. Premier zaapelował także do przedsiębiorców by ci – tam gdzie  jest to możliwe – kierowali pracowników na pracę zdalną.

– Szybkie działania wiosną i latem dały nam pewne poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale ta druga fala zmiotła to poczucie. Nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Ta 2. fala jest groźniejsza od 1. i trzeba bardzo szybko reagować – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki.

– Na pewno popełniono różne błędy, również my w Polsce popełniliśmy błędy, ale musimy zachować stabilność i wrócić do jeszcze lepszej przewidywalności zachorowań – zaznaczył szef rządu.

Premier podczas dzisiejszej konferencji prasowej przekazał dwie bardzo ważne wiadomości.

W najbliższych dniach cmentarze zamknięte

– Dzień poprzedzający, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, kiedy cmentarze będą zamknięte – poinformował Morawiecki. – Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć – dodał.

Szef rządu zaznaczył, że „tradycja jest mniej ważna niż życie”. Zaapelował, by powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. – Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby – mówił.

Cmentarze będą więc zamknięte w ciągu trzech najbliższych dni: w sobotę, niedzielę i poniedziałek.

Premier zaapelował także do seniorów, by ci wychodzili z domów tylko w sytuacjach niezbędnych, takich jak wykonywanie czynności zawodowych czy zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Seniorzy mogą też uczestniczyć w obrzędach religijnych. Biskupi udzielili jednak dyspensy i apelują, by seniorzy uczestniczyli w mszach świętych za pośrednictwem środków masowego przekazu (radio, telewizja, internet).

Premier zwrócił się do seniorów, by ci pozostali – w ciągu przynajmniej najbliższych dwóch tygodni – w domach. Jak wskazał, powyżej 70 r.ż. to zagrożenie (ciężkiego przebiegu choroby lub śmierci z powodu COVOID-19 – red.) rośnie absolutnie gwałtownie.

Szef rządu wskazał, by seniorzy ograniczyli kontakty z dziećmi i młodzieżą, nie spotykali się z wnukami, chyba że w celu przekazania zakupów w ścisłym reżimie sanitarnym.

Praca zdalna, apel do protestujących

– Mamy bardzo prostą dyrektywę dla administracji publicznej – wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie – przekazał dziś premier.

Nakaz ten ma obowiązywać przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia.

– Mój apel również do przedsiębiorców, dyrektorów firm – tam, gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej, to zróbcie to. Wiele państw w Europie wprowadza lockdown. Musimy ograniczać kontakty między ludźmi, żeby przerwać transmisję wirusa – mówił premier.

– Ostatnio podzieliły nas Polaków sprawy światopoglądowe, ale teraz odłóżmy je, żeby skutecznie zwalczyć epidemię. Możemy się spierać o te bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców i dziadków – zaapelował Mateusz Morawiecki i dodał, że zaprasza na poniedziałek stronę opozycyjną do konsultacji ws. projektu ustawy dot. aborcji zaproponowanego przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Szczepionka już w styczniu?

Mateusz Morawiecki przekazał także, że odbył wczoraj spotkanie z Radą Europejską. Wskazał, że bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki już w styczniu dla wszystkich tych, którzy jej najbardziej potrzebują – dla ludzi starszych i służb medycznych, na zasadzie dobrowolności.

– Później w kolejnych paru miesiącach ta szczepionka na koronawirusa ma być dostępna szerzej. Wpłaciliśmy kwotę do puli budżetu UE, żeby zapewnić sobie równy dostęp do tej szczepionki – mówił premier.

Zostań w domu

– W listopadzie musimy zostać w domach, obniżyć poziom zachorowań. W grudniu mam nadzieję, że będziemy mogli już odmrażać te niektóre branże, a możliwe, że i pod koniec listopada – wskazał premier.

– To, co staramy się zrobić, żeby te decyzje podejmować na bieżąco, to monitorowanie rozwoju pandemii. W ostatnich dniach mamy sytuacje przekroczenia 20 tysięcy zachorowań – to zjawisko dzieje się przy ciągle rosnącej liczbie badań – wskazał minister zdrowia.

– Jesteśmy w pewnym momencie, kiedy rzeczywiście w perspektywie tygodnia czy dwóch ten scenariusz stabilizacji, czyli optymistyczny, może się pojawić. Dlatego tak ważnym jest, żebyśmy się odpowiedzialnie zachowywali – mówił Adam Niedzielski.

Print Friendly, PDF & Email