PRCH: Otwarcie centrów handlowych może uchronić wiele firm przed upadłością

PRCH: Otwarcie centrów handlowych może uchronić wiele firm przed upadłością
Fot. Pixabay

Otwarcie centów handlowych od 1 lutego może uchronić wiele firm przed upadłością – wskazała Polska Rada Centrów Handlowych. Rada zaapelowała do rządu o przeniesienie styczniowej niedzieli handlowej, przypadającej jeszcze na czas lockdownu.

– Uwolnienie handlu w centrach może uchronić wiele podmiotów związanych z branżą galerii handlowych przed upadłością i zapobiec konieczności dalszego ograniczenia zatrudnienia – powiedział PAP dyrektor zarządzający PRCH Krzysztof Poznański.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 lutego centra handlowe będą mogły ponownie działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Dodał, że rząd przychylił się do apelu przedsiębiorców i znosi od 1 lutego godziny dla seniora.

Poznański przypomniał, że branża handlowa zatrudnia około 400 tys. pracowników, dlatego uruchomienie galerii i umożliwienie klientom powrotu do zakupów stacjonarnych w centrach handlowych pomoże uratować miejsca pracy.

Jak zaznaczył Poznański, pierwsze miesiące roku to dla handlu okres upłynniania towaru przechowywanego w magazynach. Dzięki decyzji o pełnym otwarciu sklepy będą miały szansę rozpocząć sprzedaż tego asortymentu, który z każdym dniem traci na wartości oraz pozyskać środki na zakup kolejnego na przyszłe sezony.

W ocenie Rady, od powrotu klientów do centrów handlowych zależy utrzymanie ciągłości funkcjonowania handlu w Polsce, który w 2019 r. stanowił 15,5 proc. PKB. – Galerie handlowe są głównym kanałem dystrybucji towarów większości polskich marek modowych, obuwniczych, jubilerskich i sieci z elektroniką oraz tysięcy powiązanych z nimi lokalnych biznesów – wskazał.

Poznański dodał, że w Rada w imieniu branży centrów handlowych zaapelowała także do rządu o wyznaczenie nowego terminu styczniowej niedzieli handlowej przypadającej na 31 stycznia. – Pozwoli to zrekompensować stratę tej niedzieli handlowej przypadającej na czas lockdownu i umożliwi placówkom handlowym i usługowym przyjęcie klientów – wyjaśnił.

Jak podkreślił, w obecnej dramatycznej sytuacji sektora każdy dzień prowadzenia działalności i generowania obrotów ma znaczenie, szczególnie dla przedsiębiorstw, które znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej, a w wielu przypadkach na skraju bankructwa.

Dodał, że skutki trzech lockdownów są nieodwracalne i doprowadziły do poważnego zachwiania płynności finansowej, zarówno najemców, jak i wynajmujących. – Właściciele i zarządcy galerii handlowych apelują o objęcie ich programem wsparcia państwa w ramach tarcz pomocowych, w tym dofinansowania kosztów stałych przedsiębiorstw obejmujących także czynsze i uregulowania kwestii artykułu 15 z ustawy covidowej, który w obecnym kształcie jest sprzeczny z polskim porządkiem prawnym. Dyskryminuje jedną grupę podmiotów gospodarczych – wynajmujących na rzecz innej grupy – najemców – zaznaczył.

Jak podkreślił, Rada oczekuje równego traktowania wszystkich podmiotów z branży centrów handlowych oraz udzielenia przedsiębiorcom realnego i adekwatnego do ponoszonych strat wsparcia ze strony Skarbu Państwa.

Zarząd PRCH, liczy, że wraz z końcem stycznia, zakończy się ostatni z tak wyniszczających dla sektora centrów handlowych lockdownów podkreślając, że otwarcie galerii w grudniu ub. roku nie przełożyło się na wzrost zachorowań, oraz, że realizowany jest już narodowy program szczepień.

Rada przypomniała, że obiekty handlowe działały, działają i będą działać z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych. – Centra handlowe są jednymi z najbezpieczniejszych obiektów w przestrzeni publicznej. Na każdym etapie wizyty w centrum handlowym systemy informacyjne, komunikaty głosowe i obsługa przypominają kupującym o konieczności przestrzegania zasad DDM. Prowadzony na bieżąco monitoring pozwala efektywnie kontrolować liczbę klientów przebywających w obiekcie i zapobiegać przekroczeniu bezpiecznego poziomu – podkreślił dyrektor zarządzający PRCH.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) zrzesza ponad 200 firm działających w branży handlu i usług.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia (31 stycznia), kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. (PAP)

Longina Grzegórska-Szpyt
Print Friendly, PDF & Email