Prawo.pl: nagrody i bonusy zachęcają mieszkańców do rozliczania PIT

Prawo.pl: nagrody i bonusy zachęcają mieszkańców do rozliczania PIT
Fot. Pixabay

Loterie, nagrody, zniżki i przywileje – samorządy zachęcają mieszkańców do rozliczania PIT we właściwych urzędach skarbowych. Na loterie podatkowe małe gminy są gotowe wydać kilkadziesiąt tys. zł, duże wielokrotnie więcej.

Zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia, obniżenie stawki PIT z 18 proc. do 17 proc., program „Polski Ład” i zmiana stawki PIT z 17 proc. na 12 proc. – przeprowadzone reformy podatkowe zmniejszają wpływy własne samorządów. Jak wskazuje Prawo.pl miasta i gminy intensyfikują więc działania, aby pozyskać jak najwięcej podatników. Jednak zdaniem części samorządów ubytki w budżecie, spowodowane zmianami ustawowymi w PIT, przewyższają proponowane przez rząd rekompensaty.

W Warszawie mieszka ponad 2 mln osób, z czego tylko niecałe 1,5 mln rozlicza swój PIT w stolicy. „Karta warszawiaka” oferująca zniżki i przywileje tym, którzy płacą podatek PIT w stolicy już nie wystarcza. Miasto startuje więc z loterią „Płać PIT w Warszawie”.

Prawo.pl informuje, że aby wziąć udział w loterii, nie trzeba być w Warszawie zameldowanym, wystarczy wskazać miasto stołeczne Warszawa jako miejsce zamieszkania w deklaracji podatkowej PIT za 2022 rok oraz najpóźniej do 31 maja wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wśród uczestników rozlosowany zostanie samochód hybrydowy, rowery elektryczne, smartwatche i inne nagrody.

Na loterie miasta i gminy wydają różne środki. W Łodzi w 2022 r pula nagród wyniosła 168 tys. zł, w Rzeszowie 81,7 tys. zł, w Gdyni – 75,5 tys. zł. Licząca zaledwie 18 tys. mieszkańców podlaska gmina Wasilków na nagrody wydała aż 97,3 tys. zł, a gmina Piekoszów, gdzie w losowaniu wzięło udział 400 podatników – 20 tys. zł.

Loterie przynoszą samorządom wymierne korzyści. Koszty loterii przeprowadzonej w 2022 r. w Lublinie wyniosły 170 tys. zł, z czego 100 tys. to nagrody. Do loterii zgłosiło się 8 310 osób, w tym 635 rozliczyło PIT w Lublinie po raz pierwszy. Dzięki temu do budżetu miasta trafiło dodatkowe 1,6 mln zł.

Prawo.pl podaje, że w tym roku trudniejsza sytuacja finansowa samorządów związana ze zmianami w systemie podatkowym sprawiła, że część z nich rezygnuje z organizowania loterii. Np. loteria „Mieszkasz i rozliczasz PIT w Tarnowskich Górach” zakończyła się po dwóch edycjach, gdzie w ostatniej edycji w 2022 r. uczestniczyło 1485 podatników. Z loterii zrezygnował również Rzeszów.

Loterie nie są jedyną formą zachęty. We Wrocławiu od 2019 r. funkcjonuje program „Nasz Wrocław”, z którego korzysta ponad 250 tys. mieszkańców rozliczających PIT we wrocławskim US. Natomiast dla podatników zameldowanych we Wrocławiu jest program „Nasz Wrocław MAX”, dzięki któremu w skali roku podatnik może zaoszczędzić nawet 2500 zł.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/loterie-podatkowe-w-miastach-i-gminach,519347.html

PAP MediaRoom
Print Friendly, PDF & Email