PPOZ: Źle, że przestaliśmy bać się COVID-19. Jesteśmy zaniepokojeni pomysłami rządu o zniesieniu obostrzeń

PPOZ: Źle, że przestaliśmy bać się COVID-19. Jesteśmy zaniepokojeni pomysłami rządu o zniesieniu obostrzeń
Fot. Pixabay

Dramatem Polaków i świata jest nie tylko wojna na Ukrainie, ale nadal i nieustająco – COVID19 – napisano w komunikacie prasowym Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni pomysłami rządu o zniesieniu trzech najważniejszych obostrzeń: maseczki, kwarantanna, izolacja – dodano.

Prezes PPOZ Bożena Janicka ostrzega, że lekceważenie pandemii doprowadzi do kolejnej, jeszcze większej fali zakażeń.

– W całym tym wojennym chaosie zapomnieliśmy o pandemii, która nie tylko nie wygasła, ale nadal jest główną przyczyną śmierci wśród pacjentów. Szczególnie tych z wielochorobowością – wskazała Janicka.

– W parze z ryzykiem śmierci idzie – niestety – brak szczepień. Szczepionki, którymi dysponujemy, bardzo dobrze chronią przed powikłaniami, jednak pacjenci z tej możliwości nie korzystają. Bardzo smuci nas fakt, że zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 spadło i to, że już dawno ucichła kampania informacyjna zachęcająca do szczepień – powiedziała.

Biuro PPOZ podaje, że Chiny notują rekordy w liczbie nowych zakażeń. – Ponownie blokowane są miasta, zamykane fabryki. Nowych przypadków wywołanych jeszcze bardziej zakaźnym subwariantem omikronu przybywa także w Korei Południowej i Wietnamie. Rozprzestrzenianiu zakażeń sprzyja właśnie niska wyszczepialność – napisano.

Lekarze Porozumienia podkreślają, że należy nagłośnić kwestię szczepień, szczególnie teraz, w dobie migracji obcokrajowców. Apelują również o zaszczepienie dzieci i przyjęcie dawki przypominającej.

– W Polsce liczba nowych zakażeń przekracza dziennie kilkanaście tysięcy, umiera nie mniej niż 200 osób. Liczba ta, wraz z napływem uchodźców z Ukrainy, którzy również są bardzo słabo wyszczepieni, może doprowadzić do wybuchu nowych ognisk zakażeń – ostrzegają.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), wcześniej Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie, działa autonomicznie na rzecz i w obronie osób zrzeszonych w organizacjach członkowskich. Celem PPOZ jest działalność ogólnopolska w celu ochrony bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz dążenie do podwyższania standardu świadczenia usług medycznych. Ponadto celem PPOZ jest ochrona praw i reprezentowanie środowiska lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej wobec dysponentów środków publicznych i niepublicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia. (PAP)

Katarzyna Herbut
Print Friendly, PDF & Email