PPOZ: Docierają do nas szczątkowe i niepotwierdzone dane o stosowaniu molnupiraviru

PPOZ: Docierają do nas szczątkowe i niepotwierdzone dane o stosowaniu molnupiraviru
Fot. Pixabay

Brakuje konkretnych danych na temat osób lub instytucji zalecających wdrożenie leku Molnupiravir, a przede wszystkim szczegółowych wytycznych dla podmiotów mających prowadzić leczenie tym nowym specyfikiem – podkreślają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Na portalu Systemu Zarządzania Obiegiem Informacji 27 stycznia 2022 r. pojawiła się informacja o stosowaniu leku Molnupiravir – powstrzymującego namnażanie się koronawirusa.

– Wyszczególnione zostały ogólne kryteria włączenia leku, zalecane dawki, działania niepożądane, itd. Zabrakło jednak konkretnych danych na temat osób lub instytucji zalecających wdrożenie leku, a przede wszystkim szczegółowych wytycznych dla podmiotów mających prowadzić leczenie nowym specyfikiem – zwracają uwagę lekarze PPOZ w przesłanym PAP komunikacie.

– Musimy wiedzieć, kto lub jaka instytucja zaleca wdrożenie nowego specyfiku i czy następuje ono w ramach eksperymentu medycznego – mówi cytowana w komunikacie prezes PPOZ Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ zwrócili się do dyrektor WOW NFZ Agnieszki Pachciarz o wskazanie osoby lub instytucji zalecającej stosowanie leku Molnupiravir.

– Dotychczas lekarze PPOZ nie uzyskali żadnych konkretnych odpowiedzi. Zamiast tego z prośbą o „zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie” (w związku z pismem PPOZ) NFZ zwróciło się do ministra zdrowia. Czy zatem mamy rozumieć, że dane na temat stosowania leku zalecanego przez NFZ nie są znane NFZ? – czytamy w komunikacie.

Molnupiravir to lek doustny, w formie tabletek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Od początku stycznia jest stosowany w Polsce do leczenia chorym z upośledzoną odpornością. (PAP)

Agata Zbieg
Print Friendly, PDF & Email