Poznań: Wsparcie dla ukraińskich uchodźców z niepełnosprawnością

Poznań: Wsparcie dla ukraińskich uchodźców z niepełnosprawnością
Fot. MART PRODUCTION/pexels.com

Osoby z niepełnosprawnością z Ukrainy mogą otrzymać dofinansowanie do zakupu lub naprawy na przykład protezy, kul łokciowych, ortezy ortopedycznej, balkonika czy podpórki ułatwiającej chodzenie. Moduł I programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

– Zgodnie z zasadami programu, dofinansowaniem może zostać objęty wymagany udział własny do limitu wskazanego przez NFZ – podkreśla Michał Wieczorek, kierownik Sekcji Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych MOPR.

Pomoc udzielana jest w odniesieniu do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, które nie są w 100 proc. finansowane przez NFZ. Zadanie realizowane jest do końca 2022 roku.

Ze wsparcia mogą skorzystać obywatele Ukrainy, którzy:
  • przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r.,
  • posiadają dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności,
  • w przypadku braku tego dokumentu wystarczy oświadczenie, że się go posiada (w imieniu dzieci z niepełnosprawnością oświadczenie składa opiekun).

Zlecenie na konkretny wyrób wystawia najczęściej lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista.

Uwaga! Potrzebny wyrób medyczny należy kupić w aptece (sklepie), która ma podpisaną umowę z NFZ.

Wnioski o przyznanie dofinansowania przyjmuje Sekcja ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych MOPR, która mieści się w budynku przy ulicy Sienkiewicza 22 w Poznaniu (3 piętro, pokój nr 303). 

Program „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Więcej szczegółów, wniosek i wzór oświadczenia do pobrania TUTAJ.

MOPR/PD
Print Friendly, PDF & Email