Blisko 920 osób, w tym 145 lekarzy, pracuje obecnie w szpitalu tymczasowym działającym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tymczasowa lecznica w stolicy Wielkopolski dysponuje 356 miejscami dla pacjentów.
Za działanie placówki odpowiada Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Lecznica poinformowała, że nad zdrowiem hospitalizowanych pacjentów czuwa obecnie zespół blisko 920 osób w tym 145 lekarzy. To także 434 pielęgniarki, w tym 73 studentki pielęgniarstwa z powołania oraz 124 ratowników medycznych, w tym 38 ratowników strażaków z powołania.
Kadrę stanowi też 141 opiekunów medycznych, 12 sanitariuszy oraz pracownicy rejestracji medycznej, technicy RTG i 43 osoby pozostałego personelu.
– Oprócz nich ogromne wsparcie dla zespołu niesie administracja szpitala w naszych pozostałych lokalizacjach, a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, na których możemy liczyć w każdej chwili – podał szpital.
W ostatnich dniach Wielkopolska Izba Lekarska zaapelowała do medyków o zgłaszanie się do pracy w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Jak podkreślono, dalszy rozwój szpitala i możliwości niesienia pomocy chorym z COVID-19 limituje obecnie tylko kadra lekarska.
– Wskutek ciągłej presji epidemicznej szpital rozrósł się już do 11 oddziałów internistycznych oraz oddziału dla pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej – podała WIL. Dla stworzenia każdego kolejnego modułu opieki liczącego 28 łóżek potrzeba dziewięciu lekarzy.
Szpital tymczasowy na MTP uruchomiono na początku lutego. W sobotę placówkę opuściła 101-letnia pani Aniela, najstarsza pacjentka poznańskiego szpitala tymczasowego, która wygrała walkę z COVID-19. (PAP)