Poznań: Urząd pełen empatii!

Poznań: Urząd pełen empatii!
Fot. mat. prasowe

Uwrażliwić na potrzeby osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, przełamać stereotypy i bariery, przekazać wiedzę o prawidłowych postawach i zachowaniach w trakcie obsługi klientów z różnymi niepełnosprawnościamitakie zadania realizowali wykonawcy warsztatów dla pracowniczek i pracowników UMP.

Warsztaty „Urząd pełen empatii!” trwały dwa dni. Na każdy z nich organizatorzy zaprosili po dwie, dwudziestoosobowe grupy.

Pierwszy dzień dotyczył osób z niepełnosprawnościami, kolejny osób starszych. Organizatorzy – Stowarzyszenie Jedna Chwila i zaproszeni przez nie eksperci Stowarzyszenia CREO zaplanowali dla każdej z grup dwie części: teoretyczną oraz praktyczną-symulacyjną.

Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie są przyczyny i rodzaje niepełnosprawności, poznali zasady bezpieczeństwa i savoir vivre w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami.

W części symulacyjnej korzystano w wózków aktywnych i ortopedycznych oraz akcesoriów odtwarzających świat osób niewidomych. To pozwoliło poznać ograniczenia jakie na co dzień mają osoby z niepełnosprawnościami, dzięki czemu łatwiejszy będzie kontakt z takimi osobami oraz ich obsługa w urzędzie.

Dzień dotyczący starości stworzył szeroką perspektywę umożliwiającą świadomą i obopólnie satysfakcjonującą współpracę z i na rzecz osób starszych. Poruszono kwestie demografii oraz AGEIZMu (tj. dyskryminacji ze względu na wiek). Druga część zajęć będzie miała charakter mocno praktyczny – uczestnicy/uczestniczki założyli/ły specjalny kombinezon – symulator starości – pozwalający wczuć się w rolę seniora. Kombinezon ogranicza ruchy i imituje wadę wzroku, co pozwala uświadomić sobie, z czym na co dzień borykają się osoby starsze. Wśród modułów w kombinezonie jest m.in. symulacja choroby Parkinsona oraz chorób oczu jak jaskra i zaćma.

W 2023 roku planowane są w UMP kolejne szkolenia m.in z kultury Głuchych i designe thinking.

Print Friendly, PDF & Email