Do Polski zbliża się fala upałów. Mieszkańcy Poznania z pewnością będę chcieli się nieco schłodzić. W tym celu mogą wybrać się na odkrytą pływalnię lub nad jezioro.
Wakacje, lato i upalne dni to świetna okazja, by odpocząć i schłodzić się nad wodą. Poznaniacy i poznanianki mogą wybrać się nad jezioro lub na pływalnię. W tym roku sezon kąpielowy na terenie miasta, który rozpoczął się 11 czerwca, potrwa do 31 sierpnia.
Pływalnie letnie
Wodne zabawy w brodziku, frajda na zjeżdżalni i możliwość popływania w 50-metrowym basenie sportowym – te atrakcje czekają na odwiedzających Chwiałkę. Kompleks jest czynny codziennie od godz. 9:00 do 19:00. Przy ul. Jana Spychalskiego oprócz trzech basenów czeka na mieszkańców miasta rozległe trawiaste pole biwakowe, boiska do siatkówki plażowej i stół do tenisa stołowego. Bilety normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy – 10 zł. Wejściówki upoważniają do korzystania z pływalni przez cały dzień (bez przerwy).
W wakacje otwarta jest także letnia pływalnia w parku Kasprowicza. To doskonałe miejsce aktywnego wypoczynku dla mieszkańców Łazarza i Grunwaldu, gdzie oprócz kąpieli wodnych i słonecznych można również skorzystać z toru do street workoutu, boiska do siatkówki plażowej oraz miejsca do gry w bule. Obiekt czynny jest codziennie w godzinach 9:00-20:00.
Kąpieliska
Choć w jeziorze Maltańskim zakwitły sinice i obowiązuje zakaz kąpieli do odwołania, to do dyspozycji mieszkańców Poznania pozostają inne kąpieliska.
W gorące dni można wybrać się nad Rusałkę i tam wraz z rodziną lub przyjaciółmi poopalać się, posiedzieć na plaży oraz wykąpać się w jeziorze. Tereny przyległe do kąpieliska Rusałka charakteryzują się bogatą infrastrukturą: nowoczesnym placem zabaw dla dzieci, siłownią zewnętrzną, boiskami do gry w siatkówkę plażową, placem do gry w boccia oraz torem rowerowym. Można tam także wypożyczyć sprzęt wodny. Ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów codziennie od 10:00 do 18:00.
W wakacyjnym czasie warto też udać się nad jezioro Kierskie i wypoczywać na Plaży Smoczej w Krzyżownikach. Jest ona zlokalizowana na południowo-wschodnim brzegu jeziora. W pobliżu znajduje się pomost, plac zabaw, tor do street workoutu, siłownia zewnętrzna oraz stacja naprawy rowerów. W sąsiadującym z kąpieliskiem pawilonie mieści się też wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Nad jeziorem Kierskim, w jego północnej części położone jest również kąpielisko Kiekrz. Przy brzegu znajduje się piaszczysto-trawiasta Plaża Parkowa. Niedaleko zlokalizowany jest nowoczesny plac zabaw, na którym dzieci zwykle spędzają długie godziny. Tuż obok znajduje się siłownia zewnętrzna, która stanowi alternatywę dla sportów wodnych. Dodatkową atrakcją plaży są dwa pomosty. W najbliższym sąsiedztwie mieści się także wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne.
Kolejną propozycją może być również wypoczynek nad Jeziorem Strzeszyńskim. Do dyspozycji plażowiczów jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw, pomost oraz molo, a tuż obok znajdują się boiska do siatkówki zwykłej i plażowej oraz koszykówki.
Pływalnie kryte
Jeśli ktoś nie przepada za wypoczynkiem w plenerze, może schłodzić się na basenie krytym. W sobotę, 16 lipca po remoncie działalność wznowiła pływalnia Atlantis. Zainteresowani mogą skorzystać także z oferty letnich zajęć. Basen jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00-22:30 (ostatni wejście o 21:45), a w weekendy – 7:00-22:00 (ostatnie wejście o 21:15).
Po 1 sierpnia ponownie zostanie otwarta Pływalnia Miejska Rataje, która obecnie jest nieczynna z powodu niezbędnych prac konserwacyjnych, a po 7 sierpnia swoją działalność po przerwie technologicznej wznowi też Pływalnia Miejska Winogrady.
Podczas wypoczynku nad wodą należy pamiętać o bezpieczeństwie.
Jak chronić się przed upałami?
Na najbliższe dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w Polsce falę upałów z temperaturami powyżej 30 stopni. Istnieje ryzyko wystąpienia udaru słonecznego, dlatego warto ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, nadmierną aktywność fizyczną oraz spożywanie alkoholu.
Należy także pamiętać o odpowiednim ubiorze. Dobrym wyborem będą lekkie i przewiewne ubrania. Nie można też zapominać o nakryciu głowy, stosowaniu kremów z filtrem UV, a także nawadnianiu organizmu. W gorące dni powinno pić się minimum 2 litry płynów – najlepiej, gdy będzie to woda niegazowana.
Przyśpieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy, dreszcze, zaburzenia widzenia, wymioty – to mogą być objawy udaru cieplnego. W takiej sytuacji niezwłocznie należy schłodzić ciało – przejść lub przenieść daną osobę w zacienione miejsce i podawać chłodne płyny, a także zwilżyć twarz, ręce i nogi. Jeśli to nie pomoże, konieczne trzeba wezwać lekarza lub pogotowie.
Po kąpieli słonecznej i wylegiwaniu się na plaży nie należy wchodzi od razu do zimnej wody. Grozi to szokiem termicznym. Przed wejściem do wody lepiej się schłodzić i przenieść do cienia.
W tych dniach szczególnie trzeba zadbać o dzieci i zwierzęta. Pod żadnym pozorem nie należy ich zostawiać w rozgrzanym samochodzie. Warto odwiedzić też osoby starsze, by sprawić, jak się czują – upały nie służą również seniorom.