Poznań: Rozliczenie PIT – spotkania dla seniorów

Poznań: Rozliczenie PIT – spotkania dla seniorów
Fot. mat. prasowe

Jak łatwo i sprawnie rozliczyć swój PIT? Dla seniorów, którzy chcą się tego dowiedzieć, przygotowano dwa spotkaniaw ich trakcie specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości. Najbliższe z nich odbędzie się już 6 marca, a kolejnetydzień później.

Pierwsze ze spotkań odbędzie się 6 marca, w godz. 10:00-12:00, w Centrum Szkoleniowym przy Zespole Jednostek Skarbowych w Poznaniu (ul. Dolna Wilda 80a).

Szkolenie jest częścią cyklu „Jak łatwo rozliczyć podatek”, który w tym roku uruchomiło Miasto Poznań wraz z Izbą Administracji Skarbowej.

Eksperci podatkowi wyjaśniać będą zawiłości deklaracji i podpowiedzą, jak się poprawnie rozliczyć. Mowa będzie także o ustawowej uldze dla pracujących seniorów

Na szkolenie nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść. 

Spotkania z cyklu „Jak łatwo rozliczyć podatek” – przeznaczone dla różnych grup odbiorców, także dla cudzoziemców – potrwają do 11 kwietnia. Na każdym specjaliści będą mówić o zasadach opodatkowania dochodów oraz możliwościach odliczeń od podatku – pełną listę tematów i terminów można znaleźć na stronie poznan.pl. Część spotkań zaplanowano online. 

Indywidualne konsultacje

Druga propozycja dla seniorów to indywidualne konsultacje na temat rozliczania PIT. 13 marca, w godz, 10:00 – 15:00 przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej zaproszą poznaniaków i poznanianki 60+ do siedziby Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Tym razem jednak obowiązują zapisy (pod numerem tel. 61 847 21 11 lub osobiście w CIS) – są one konieczne, ponieważ seniorzy będą umawiani na 20-minutowe konsultacje.

Ważne: na spotkanie, które odbędzie się 13 marca, należy zabrać ze sobą rozliczony PIT za 2021 rok oraz dowolny PIT z tego roku wystawiony przez ZUS. Seniorzy rozliczający się przez ePUAP powinni znać hasło, przychodząc na spotkanie.

Zeznania podatkowe za 2022 rok można składać od 15 lutego do 2 maja. Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała specjalny poradnik dla seniorów, który pomoże prawidłowo rozliczyć PIT. Emeryci i renciści znajdą w nim informacje na temat rozliczenia, które otrzymują z organu rentowego. Dowiedzą się m.in., jak przygotować rozliczenie PIT na podstawie tych dokumentów i kiedy składane jest oświadczenie PIT-OP oraz jak rozliczyć PIT, jeśli pobierają emeryturę czy rentę lub pracują albo prowadzą działalność gospodarczą.

Poradnik można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Warto rozliczyć PIT w Poznaniu!

Prawie połowa każdego podatku PIT odprowadzonego przez mieszkańców miasta może wrócić do Poznania. Aby podziękować tym, którzy rozliczają się na rzecz stolicy Wielkopolski, Miasto uruchomiło program OK Poznań z licznymi zniżkami i korzyściami dla podatników. Mogą z niego korzystać wszyscy, którzy mieszkają w Poznaniu i wskazali to miasto jako miejsce rozliczania podatków.

Wpływy z PIT to ważna kwota w budżecie – pieniądze z podatków pozwalają zmieniać miasto na lepsze. Dzięki nim mieszkańcy Poznania mogą korzystać z nowoczesnych i ekologicznych tramwajów i autobusów, budowane są nowe drogi i chodniki, szkoły i przedszkola, parki i zieleńce, organizowane są bezpłatne wydarzenia, otwarte dla wszystkich mieszkańców. 

Print Friendly, PDF & Email