Poznań: Platformy przystankowe z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych

Poznań: Platformy przystankowe z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych
Fot. Pixabay

Mieszkańcy osiedli Szczepankowo-Spławie-Krzesinki oraz Morasko-Radojewo zyskali bezpieczne i komfortowe przystanki autobusowe w pięciu lokalizacjach. Zostały one przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku i ruchu.

Prace prowadzone były – w wyniku przetargu przeprowadzonego przez MPK Poznań – pod koniec 2020 i w pierwszym kwartale 2021 roku. Obejmowały budowę platform przystankowych zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi standardami oraz chodników łączących przystanki z istniejącymi ciągami pieszymi. Dzięki temu jest bezpieczniej i wygodniej, również dla osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycja miała na celu poprawienie standardu infrastruktury związanej z komunikacją publiczną, zwiększenie komfortu osób oczekujących na przyjazd autobusu oraz poprawę bezpieczeństwa pasażerów i mieszkańców peryferyjnych części Poznania. Prace były współfinansowane przez rady osiedli, na terenie których powstały przystanki.

Nowe platformy przystankowe powstały w pięciu lokalizacjach:

  • Przystanek „Porzeczkowa” na ul. Szczepankowo,
  • Przystanek „Spławska” na ul. Ostrowskiej,
  • Przystanek „Wietrzna” na ul. Morasko,
  • Przystanek Morasko Kościół (po zachodniej stronie ulicy),
  • Przystanek Morasko Kościół (po wschodniej stronie ulicy).

Platformy przystankowe o długości 20 metrów wyniesione zostały na wysokość 18 centymetrów powyżej krawędzi jezdni, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z miejskich autobusów. Z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku zamontowano oznaczenia ostrzegawcze oraz naprowadzające. Na przystankach pojawiły się wiaty przystankowe (z wyjątkiem przystanku Wietrzna – z uwagi na brak miejsca), kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe.

W tym roku, na zlecenie MPK Poznań, działającego w ramach umowy powierzenia realizowanej z ZTM, zmodernizowane zostaną przystanki autobusowe: Rycerska przy ul. Marcelińskiej oraz Podolany przy ul. Biskupińskiej.

RB, ZTM
Print Friendly, PDF & Email