Poznań: Można już zgłaszać najlepsze inicjatywy pozarządowe

Poznań: Można już zgłaszać najlepsze inicjatywy pozarządowe
Fot. mat. prasowe

Startuje 8. odsłona konkursu Inicjatory. Jego celem jest nagrodzenie autorów najlepszych projektów zrealizowanych przez organizacje pozarządowe dla Poznania i jego mieszkańców w 2022 roku. Nominacje można zgłaszać do 11 czerwca.

Po raz kolejny patronem jednej z nagród jest Andrzej Białas, nieżyjący już społecznik i pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

Kandydatów do tytułu „Inicjatora” może zgłosić każdy – zarówno mieszkańcy, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, przedsiębiorstwa czy firmy. Osoby stojące za wszelkimi inicjatywami na rzecz miasta i poznaniaków, mogą również zgłosić samego siebie.

Zgłoszenia w formie prezentacji multimedialnej lub krótkiego filmu można przesyłać do 11 czerwca 2023 r. na adres ngo@um.poznan.pl z dopiskiem „Inicjatory 2022”. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępny w załącznikach. Ponadto informacji o konkursie udzielają także pracownicy urzędu pod numerami: 61 878 5796 oraz 61 878 5730.

W tegorocznej odsłonie konkursu „Inicjatory 2022” kapituła wytypuje zwycięzców w czterech kategoriach:

  • Inicjator Roku – projekty, które zostały uznane przez jury za najlepsze spośród zgłoszonych, 
  • Inicjator Wspierający – inicjatywy ukierunkowane na pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, wspierające rozwój infrastruktury miejskiej, klimatu i środowiska,
  • Inicjator Aktywizujący – przedsięwzięcia pobudzające mieszkańców do działania i współtworzenia,
  • Inicjator Nowatorski – inicjatywy będące nowością na danym terenie lub w danej dziedzinie, innowacyjne rozwiązania lub nowe formy aktywności.

Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa

Dodatkowo swoją nagrodę przyznają poznaniacy. Inicjator Mieszkańców to statuetka wręczana niezależnie od nagród w powyższych kategoriach, w otwartym głosowaniu, które zostanie uruchomione po ocenie formalnej zgłoszonych projektów.

Patronem nagrody jest Andrzej Białas, który był społecznikiem i przewodniczącym Rady Osiedla Ławica. W latach 2015-2018 pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta UMP. Następnie objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Walczył z ciężką chorobą nowotworową. Odszedł we wrześniu 2019 roku, w wieku 62 lat.

Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu „Inicjatora” i statuetki, otrzymają również nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 25 tys. zł. 

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 10 września podczas Poznańskiego Targu Dobra w Starym ZOO.

W ubiegłym roku do konkursu zgłoszono 34 projekty. Spośród nich zwyciężyły inicjatywy:

  • „Jest Tego Warta”,
  • „Przewijamy Poznań”,
  • „Ogniste Rydwany 2021”
  • „Zapewnienie dostępu do środków menstruacyjnych w szkołach – pilotażowy projekt dla poznańskich szkół”.

Kapituła konkursu przyznała także liczne wyróżnienia. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie poznan.pl.

Na zdjęciu: W ubiegłym roku tytuły Inicjatora Aktywizującego otrzymała Fundacja Wózkowicze za inicjatywę „Ogniste Rydwany 2021”.
Print Friendly, PDF & Email