Poznań: Miód z elektropasieki

Poznań: Miód z elektropasieki
Fot. mat. prasowe

Co może łączyć pszczoły, stare pralki i poznańskie Gratowisko? Wspólnym mianownikiem jest pasieka. Zakład Zagospodarowania Odpadów uruchomił jesienią hodowlę pszczół w ulach wyprodukowanych z elektroodpadów. W przyszłym roku będzie można i skosztować pierwszego miodu.

Otwarta tej jesieni pasieka na terenie Gratowiska Wschód przy ul. Wrzesińskiej 12 udowadnia, że warto (a nawet trzeba!) segregować odpady. Pszczela hodowla powstała w ulach zbudowanych ze starych pralek. Dokładnie – z ich bębnów.

Ule z pasieki Zakładu Zagospodarowania Odpadów są doskonałym przykładem, że trzeba zachęcać do prawidłowej segregacji odpadów. Nie warto popadać w zakupowy szał, a to, co się zepsuło, lepiej naprawić albo znaleźć inne, nowe zastosowanie dla tych przedmiotów. 

Kilkoro pracowników ZZO Poznań we współpracy z Fundacją Odzyskać Środowisko i firmą MB Recycling (zajmującą się utylizowaniem elektroodpadów) postanowiło dać przykład. Tak powstała najprawdziwsza i jak najbardziej realna pasieka. Trzy ule zostały skonstruowane z wykorzystaniem elektroodpadów. Do ich budowy użyto zepsutych pralek automatycznych. Pszczele domki stanęły na Gratowisku Wschód na specjalnie wygospodarowanej przestrzeni. Zasadzono lipę, kilka krzewów i wysiano mnóstwo miododajnych roślin, by nowi mieszkańcy PSZOK-u mieli blisko do „stołówki”.

W tej chwili pszczoły zimują. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, a owady zaadaptują się w nowym miejscu, to w przyszłym roku odbędą się pierwsze zbiory miodu.

Ekopasieka mogła powstać dzięki odpowiedniej gospodarce odpadami. Jednym z materiałów wykorzystanych przy budowie uli były zużyte pralki. Ale i inne elektroodpady są prawdziwą kopalnią metali szlachetnych i cennych surowców. Ich prawidłowe utylizowanie jest niezwykle ważne dla środowiska. Recykling urządzeń elektrycznych i elektronicznych pochłania znacznie mniej energii niż wydobywanie rud metali. Oznacza to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. To również ograniczenie degradacji środowiska – wiele kopalni pierwiastków ziem rzadkich to wyrobiska odkrywkowe, niszczące i zatruwające okolice, w których działają (a są to cenne przyrodniczo regiony świata, m.in. Arktyka i brazylijskie lasy deszczowe).

Warto więc naprawiać domowe sprzęty, które uległy awarii, a te nienadające się do użytku przekazać do wyspecjalizowanych firm recyklingowych, poznańskich Gratowisk lub pojemników na elektroodpady.

O sposobach gospodarowania elektroodpadami można przeczytać na podstronie Odpady.

Print Friendly, PDF & Email