Poznań: Międzynarodowy Tydzień Psa Asystującego

Poznań: Międzynarodowy Tydzień Psa Asystującego
Mat. prasowe

Zaledwie 3 psy przewodniki na milion mieszkańców – tak jest w Polsce. Średnia w Unii Europejskiej to około 27. Rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Psa Asystującego, potrwa do soboty 13 sierpnia. To święto psów przewodników i innych psich bohaterów, którzy pomagają osobom z niepełnosprawnościami.

Tydzień Psa Asystującego pokazuje, jak na jakość życia osób niewidomych i słabowidzących wpływają takie czworonogi. Od szczeniaka są specjalnie szkolone do pracy. Dzięki psu osoba z niepełnosprawnością wzroku czuje się bezpieczniej w przestrzeni publicznej, porusza się sprawniej i jest bardziej niezależna.

Po raz pierwszy psy asystujące wykorzystano w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

W tej kategorii można wyróżnić dwa rodzaje czworonogów: psy, które pomagają na co dzień swoim niewidomym czy głuchoniemym właścicielom oraz psy, które służą podczas terapii i leczeniu różnego rodzaju chorób.

Żeby pies był dobrym asystentem, na początek zarówno on, jak i właściciel, muszą przejść odpowiedni i długi kurs. Uczą się wspólnego języka, pies jest uczony dzwonienia dzwonkiem do drzwi, pukania, powiadamiania właściciela o dzwonku telefonu i dźwięku alarmu.

Najpopularniejsze wśród psów asystujących są labradory, golden retrivery i owczarki niemieckie. To właśnie te gatunki są uważane za najmądrzejsze i najłatwiejsze do wytrenowania. Szkolenie takiego psa trwa blisko dwa lata i wymaga dużych nakładów pracy, cierpliwości, ale też finansów. W Poznaniu zajmuje się tym Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik.

Z psami asystującymi związana jest pewnego rodzaju etykieta. Kiedy pomagają swojemu właścicielowi, są w pewien sposób w pracy, więc nie powinniśmy się wtedy z nimi bawić czy ich głaskać. Jeżeli sami jesteśmy właśnie na spacerze z psem, to powinniśmy pilnować swojego czworonoga. Gdy zauważymy psa asystującego na ulicy, bez żadnego właściciela w zasięgu wzroku, to może to być oznaka problemów.

Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z 2019 roku, w art. 6. „Minimalne wymagania służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami”, wskazuje podmiotom publicznym konieczność zapewnienia wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego.

Print Friendly, PDF & Email